Proč jsem kandidoval?

Když jsem byl v roce 2006 vyzván tehdejším krajským radním Pardubického kraje ke kandidatuře do komunálních voleb 2006, byl jsem mile překvapen. Na počátku jsem to bral jako pomoc Koalici pro Chrudim, což se následně změnilo v to, že jsem se stal lídrem strany.

Rozhodnutí to bylo tehdy těžké. Měl jsem za sebou pět let podnikání, které mělo jednoznačně stoupající tendenci. Finančně navíc bylo zajímavější, než funkce uvolněného zastupitele města.

kandidatNabídku jsem vzal jako velkou výzvu. Výzvu změnit některé věci, některým pomoci a jiné začít realizovat.


S touto myšlenkou jsem v roce 2006 kandidoval jako Nestraník za Koalici pro Chrudim (KDU - ČSL a Nestraníci) a ve volbách uspěl. Tehdy jsem měl na starost dotační politiku města a cestovní ruch. Dotační politika nebyla pro mě nikterak těžká, neboť jsem byl zapojen do příprav programovacího období EU 2006 – 2013. Přeorientovat jsem se musel ovšem z měkkých projektů (neinvestičních) na tvrdé (investiční). Díky dobrým zkušenostem se podařilo získat hned několik grantů z Evropské unie. Osobně jako největší úspěch považuji Integrovaný plán rozvoje města, Rekreační lesy Podhůra a Informační a propagační kampaň turistické oblasti Chrudimsko – Hlinecko.
Rok 2010 byl rokem nových voleb. Po parlamentních volbách se vyrojila řada nových stran a to se dotklo i našeho města.

kandidat2Celkem kandidovalo čtrnáct stran oproti šesti v roce 2006. S ohledem na moji „středovost“ a novou nabídku stran jsem byl velmi mile překvapen volebním úspěchem. Zároveň jsem byl i potěšen podporou nových volebních uskupení, která mě podpořila opět na funkci místostarosty.

Od roku 2010 do mé gesce patřil opět například cestovní ruch, ale nově i problematika školství, kultury, sociální péče či správní odbor.

25. června 2012 vznikla na chrudimské radnici velká koalice ČSSD + ODS + SNK - ED a já byl ze své funkce odvolán. Nicméně nadále  jsem zůstal zastupitelem města, který se snaží hájit zájmy občanů a bojovat proti úředním šimlům. Je to sice náročné, ale bohužel bez boje to nejde.

Aktivně jsem pracoval a předkládal jako jediný i materiály pro zastupitelstvo města i v opozici. Řada z nich neprošla (například regulace hazardu či přípravy projektů pro EU na období 2014-2020), ale jiné ano (např. čistota v centru města). 

A co volby 2014?

maleklidr2014.jpgŘíkal jsem si, že bych měl nechat lídra Koalice pro Chrudim svým následníkům a jiným radit z pozice řadového zastupitele. Ale řada lidí mě přesvědčila, abych do toho šel. A to i přesto, že dnes bylo jasné, že budou investovány nemalé prostředky proti mé osobě (zejména místní developer Milan Kušta a galerista Luboš Jelínek), neboť někteří mají velké zájmy v Chrudimi a nehodím se jim do "obchodu" s městem.

Nakonec jsem se rozhodl, vytvořil kandidátní listinu Koalice pro Chrudim, zpracovali jsme nejlepší volební noviny ve městě, měli nejvíce setkání s občany v ulicích a při mítincích či všechny domácnosti jsme informovali v našich novinách. Navíc mi řada osobností vyjádřila svoji podporu včetně ústavních činitelů.

A jak to dopadlo?

Dlouho po volbách se hledalo řešení, kdo s kým půjde do koalice a kdo ne. Jako jediní jsme jasně před volbami deklarovali, že nepůjdeme do koalice s KSČM a že Spojíme Chrudim. A to jsme i učinili a podepsali koaliční smlouvu.

V současné době jsme na radnici společně s SNK-ED, ODS, ČSSD. Já se vrátil na radnici do funkce místostarosty, ale tentokrát s ohledem na další aktivity jako neuvolněný.

Nechci dělat v Chrudimi politiku, ale chci rozvoj města. Z tohoto důvodu jsme s koaličními partnery udělali z počátku roku 2015 programové prohlášení Rady města do roku 2018. Tak nám držte palce, ať to zvládneme!

 Kandidátka Koalice pro Chrudim

 

S místopředsedou PSP Janem Bartoškem

 

S europoslancem Tomášem Zdechovským

 

S Tomášem Podivínským