Chrudim – V roce 2015 se v Chrudimi uskutečnilo téměř sto sňatků. Svatebčany lákají nová místa obřadu, v samotné obřadní síni města se jich konala pouhá třetina.
„První příčku hned po oddací místnosti na chrudimské radnici obsadilo Muzeum barokních soch, oblíbenou se stává Hájenka u Rabštejnské Lhoty a také zahrádky u rodinných domků. Svatbu zažila i hráz rybníka v oboře Slavice nebo zřícenina hradu Žumberk,“ vyjmenovává předseda Komise pro občanské záležitosti a místostarosta města Roman Málek.
Pro konání svateb jsou nejoblíbenější letní měsíce červen, červenec a srpen. Oblíbenost konkrétních termínů je často podřízena numerologickým výpočtům. Měsíc květen je pak stále, dle tradice, nejméně využívaným měsícem.
„Mezi činnosti matriky v souvislosti se svatbami patří i příprava podkladů, vyhotovení matričních dokladů a zápisů do matriky. Narůstá počet obou druhů tzv. sňatků s cizím prvkem, tedy sňatků našich občanů v cizině nebo cizinců uzavírajících sňatek v ČR. Agenda spojená s přípravou těchto sňatků je administrativně náročná,“ vysvětluje Eva Doležalová, vedoucí Odboru správního, do jehož kompetence úsek matrik a agendy s ním spojených spadá.
Řádné svatební obřady, jež má na starosti matrika úřadu, doplňuje Komise pro občanské záležitosti pořádáním výročních svatebních obřadů – zlatých, diamantových a smaragdových svateb.
„Nejedná se o sňatečný obřad s právními důsledky, ale o milou slavnostní událost, která může být poděkováním rodiny za krásný dlouholetý vztah jejich blízkých,“ dodává Málek.
Mezi další činnosti komise patří vítání nových občanů města, město jich v roce 2015 přivítalo 156. Dále to pak jsou blahopřání seniorům k životním jubileím nebo slavnostní předávání maturitních vysvědčení. V loňském roce této možnosti využily 4 třídy chrudimských středoškoláků.