Chrudim – od roku 1999 se Občanské sdružení Altus snažilo zachránit vyhlídkovou věž Chlum u Slatiňan. Z počátku shánělo informace a následně vypracovalo první studii. Pak se vlekly různé majetkoprávní komplikace, ale na konci roku 2013 věž spatřila světlo světa. Občanské sdružení Altus tímto děkuje Lesům ČR.
„Naše snahy trvaly více jak deset let. Shromažďovali jsme historické prameny, oslovovali regionální firmy o podporu. Pak ale přišly problémy s restitucemi a vše se zablokovalo," vzpomíná jeden z autorů myšlenky obnovy vyhlídkové věže a člen sdružení Roman Málek.
Vyhlídková věž 30. prosince 2013
Vyhlídková věž v roce 2007
Roman Málek (vpravo) je hrdý, že věž je na světě (foto Lukáš Nutta)
Z kraje roku 2000 sdružení komunikovalo s guru rozhleden Janem Nouzou, ale i s muzei, neziskovými organizacemi či představiteli veřejného života. V té době dělalo sdružení i Vejšlap s Klubem českých turistů a věž představovalo veřejnosti. Plány došly tak daleko, že Jan Picpauer z chrudimské společnosti Vertikál zpracoval studii. Ta se stala o sedm let podkladem pro zástupce Mikroregionu Chrudimsko, který společně s Romanem Málkem převzalo iniciativu obnovy věže. Do jednání se zapojil hlavně starosta Slatiňan Ivan Jeník a starosta Rabštejnské Lhoty Vladimír Pecina. Následně proběhla řada jednání a schůzek, která nakonec vedla k vytouženému cíli – vyhlídkové věži. Dokonce do takového úspěchu, že z ní je vidět na část Železných hor.
„Chtěl bych určitě nejenom jménem svým, ale i všech členů Občanského sdružení Altus a myslím i představitelů Mikroregionu Chrudimsko poděkovat Lesům ČR, že zrealizovali tuto myšlenku a rozšířili tak Rekreační lesy na Podhůře o další zajímavé místo," uzavírá Málek.
Věž je přístupná zdarma veřejnosti a stojí za návštěvu.
Prvotní plány z roku 2000
Ozvěny Slatiňan z roku 2000
Podpora českého guru rozhleden Jana Nouzy
První stuide od Jana Picpauera z firmy Vertikál
Informační kampaň a seznámení veřejnosti
Ze vzpomínek: vyhlídková věž Chlum
Nedávno jsme psali o zajímavé aktivitě občanského sdružení Altus. Dnes jsme obdrželi zajímavý materiál. Je to přehled aktivit, které sdružení učinilo pro rekonstrukci vyhlídkové věže Chlum, jejíž zbytky se nacházejí poblíž romantického "Kočičího hrádku".
Aktivita k záchraně rozhledny je úctihodná, během dvou měsíců tohoto roku učinil Altus téměř 40 aktivit (jednání, dopisů, žádostí, výletů), které jsou všechny směřovány k vytouženému cíli. Pokud k hodnocení této práce přičteme i teenagerský věk členů sdružení, pak nezbývá než smeknout klobouk. Ale konečně, posuďte sami:
Únor 2000 - Státní zámek Slatiňany, odeslán dopis, řed. Havlíček se ozval, domluvil schůzku, která se ovšem neuskutečnila. Doporučuje navštívit archiv v Zámrsku.
1. 2. 2000 Okresní muzeum Chrudim, Mgr. Kobetič, zanechána kopie vyhlídkové věže, zkusí najít v pramenech, jinak o ní nic nevědí, obdržení kontaktu na Ing. Milana Vorla ze Slatiňan a paní kronikářku Tichou ze Slatiňan.
1. 2. 2000 Ing. František Švihlík, doporučil jako zdroj informací knihu Chrudimsko - Nasavrcko, že bychom měli zde nalézt nějaké informace, bohužel jsme nic neobjevili, ale neprošli jsme důkladně tyto knihy a asi jsme neměli všechny.
1. 2. 2000 Stanislava Prosová přislíbila informace o geologickém průzkumu okolí, včetně zjištění pramenů toků (do dnešního dne ovšem nebylo předáno)
3. 2. 2000 Ing. Milan Vorel - telefonát ohledně informací, osobně mnoho informací neposkytl, ale předal odkazy: výstava fotografií na zámku - byla zde fotka, zkusit staré mapy, zmínka v 1. čísle Chrudimských vlastivědných listech.
6. 2. 2000 Boris Švihlík, podal informaci o sponzorinku ze strany Lesů ČR, především dřevo
7. 2. 2000 Aleš Kroutil navštívil CHKO Železné hory a jednal o obnově této věže. Setkal se vstřícným přístupem. Když budeme mít zájem, je možno umístit informační tabuly o ochraně přírody. Je třeba přijít s konkrétnějším návrhem. Doporučeny zdroje peněz z OkÚ - obnova venkova a MKČR - venkovská turistika. Doporučen architekt z Chotěboře.
11. 2. 2000 Okresní knihovna Chrudim, vyhledávání informací, objeveny pouze mapy z počátku století s názvem věže Chlum.
13. 2. 2000 INEX, představen náš projekt, jsou ochotni pomoci při vlastní realizaci.
17. 2. 2000 Noviny Chrudimska - článek " Altus pátrá po historii zapomenuté vyhlídkové věži a chce ji obnovit"
18. 2. 2000 Porada všech prozatím zaangažovaných, velmi nízká účast, z poznatků: navštívit stavební úřad, zjistit katastr, do kterého spadá daná lokalita, zkusit archiv KČT, doporučen Mgr. Ivan Slejška - jeho sbírka fotografií. Bližší informace v zápise.
19. 2. 2000 Noviny Chrudimska - článek "Zítřejší Vejšlap"
20. 2. 2000 Vejšlap na Vyhlídku na Hůře, představení projektu, účastnilo se dvacet lidí, přes nepřízeň počasí pěkný výlet. KČT doporučuje vykácet část okolních lesů, aby byl výhled.
21. 2. 2000 Martin Dejdar seznámen s projektem obnovy přes Ing. Milana Marenčáka
21. 2. 2000 Petr Pithart seznámen s projektem obnovy přes Ing. Milana Marenčáka
28. 2. 2000 Ing. Bohumil Burdych, referát regionálního rozvoje, odkaz na pana M. Stejskala ohledně informací, zdroj peněz z OkÚ není možný, neboť Slatiňany jsou moc velké na venkovskou turistiku. Peníze by mohly žádat Slatiňany na projekt typu cestovní ruch v rámci sdružení obcí
28. 2. 2000 Milan Mariánek, o věži nic neví, ale jinak souhlasí s obnovou, je ještě třeba dodat mateiály k vyjádření. Obnovu Rabštejnka, který se nachází nedaleko, chtěl zkusit někdo z Okresní hygienické stanice.
2. 3. 2000 Jan Vyškovský, společná diskuse na téma vytvoření "centra" v přírodě, okruh pro výlety lidí, Kočičí hrádek, vyhlídková věž, Rabštejnek. Výhodou jsou i dvě restaurace. Na cestách by byly vyřezávané sochy. Je to ale na delší období realizace. Nabídl též zpracování nějakých materiálů pro prezentaci.
6. 3. 2000 Ing. Jan Vyškovský, představení projektu a tvorba rozpočtu, zatím pouze v naturálních jednotkách.
6. 3. 2000 Ing. Josef Zitko, zjistil a nafotil nějaké informace, které předal
7. 3. 2000 Mgr. Ivan Slejška, zapůjčil fotografie a snažili jsme se najít něco v knihách, marně
9. 3. 2000 Marie Málková, jednání na radnice s velice kladným úspěchem, vzešlo společná koncepce za účasti p. Antonína Odvárky
10. 3. 2000 Miroslav Stejskal, zaslal dopis týkající se Vilemíniny vyhlídky
15. 3. 2000 Lesy ČR - odeslán dopis se žádostí o vydáná souhlasu se stavbou věže
15. 3. 2000 Klub českých turistů Praha - odeslán dopis zajímající se o archiv organizace, zda není nějaká zmínka
15. 3. 2000 CHKO Železné hory, odeslán dopis se žádostí o vydání písemného stanoviska
15. 3. 2000 Obecní úřad Rabštejnská Lhota, odeslána výzva
18. 3. 2000 Noviny Chrudimska - článek "Shromažují zprávy o vyhlídkové věži
27. 3. 2000 Ing. František Švihlík, zamyslil se nad stavbou, jejím významu, pokud nebude sloužit jako vyhlídková věž. Doporučil výšku 30-35 metrů, kde by byla použita železná konstrukce, která by se nechala sestavit ze dvou kusů. Jejich doprava by byla vrtulníkem.
29. 3. 2000 CHKO Železné hory, odpověd´ na náš dopis, je potřeba předložit dokumentaci
29. 3. 2000 Ing. Milan Marenčák, projednání, jak tomu musí být, co je vykládáno pod pojmem "dokumentace"
30. 3. 2000 Prof. Ing. Jan Nouza, CSc, na základě vlastního monitoringu se ozval, slíbil dodání fotografií. Může nám nabídnout PR.
31. 3. 2000 Ing. Jan Picpauer, dotaz na tvorbu rozpočtu a řešení dokumentace
březen Ing. Josef Zitko, nabídl, že by snad mohl zajistit odbornou pomoc
březen PVV, oslovení sponzorů O. Kršíkovou, bohužel bez úspěchu
březen Chrudim, vyvěšena výzva ohledně syntézy pramenů
březen Vojtěch Žemlička, telefonát, má nějaké informace, předány přes Aleše Kroutila
zdroj: noviny.chrudim.cz
Turisté míří k věži