Chrudim – Město Chrudim vypisuje přes svůj systém veřejné zakázky, chlubí se tím v širokém okolí a někteří si berou inspiraci. V reálu je ale tento systém pod pod pokličkou trochu jiný, jak se mohli přesvědčit zastupitelé na zastupitelstvu města v pondělí 24. června 2013.

„Bohužel zvláštní praktiky a klientelismus se nevyhnuly ani našemu městu. Potvrzuje to i poslední zasedání zastupitelstva, kde bylo upozorněno hned na několik zvláštních zakázek. První je například položení kabelu optického vlákna v hodnotě něco málo přes deset tisíc korun, přičemž město za něj zaplatilo sto šedesát tisíc korun. Navíc pro poležený kabel v podstatě není využití. Mohlo by se zdát, že jsme zaplatili náklady firmě, která si tam chtěla dát svůj vlastní kabel. To je podle mého názoru jeden z příkladů. Dalším jsou například zásuvky na připojení pračky a dřezy na mytí rukou za sedmdesát tisíc," vyjmenovává drobnosti chrudimský zastupitel Roman Málek.

 

Ten také před rokem otevřeně hovořil o zvláštnostech při prodeji pozemků na Skřivánku a následně byl pár dní na to odvolán z pozice místostarosty města.

„Do roka a do dne došlo na má slova. Zvláštní výběrové řízení bylo zrušeno, ale zároveň bylo vypsáno jiné – ještě méně výhodné, ale možná transparentnější. Místo toho, aby město hájilo prodej a co nejvyšší cenu, domnívám se, že v tomto případě tomu tak není. Podle mě se nemůže přihlásit téměř žádná firma s vyjímkou jedné, spřáteléné. Paradoxně je to celé za méně peněz, kvůli nevypořádaným vlastnictím pozemků. Ve městě se sice pak bude moci stavět, ale město samotné přijde o miliony až desítky milionů korun," upozornil na zvláštní praktiky Málek.

Zda tomu tak skutečně bude, to už bude již na Policii ČR.