Pardubický kraj - spousta z nás nestojí o reklamní letáky, které jsou nám dennodenně vhazovány do schránky. A nejenže o ně nestojíme, ale máme poté i problém, kam s nimi, protože ne každý z nás je odnese do kontejneru či do sběrných surovin.

samolepka

Členové Občanského sdružení Altus se proto rozhodli a nechali vytisknout samolepky, které si můžete umístit na poštovní schránku a nebudete obtěžováni reklamou.

 

„Samolepky jsou zdarma a mají výstižné heslo: Nevhazujte reklamu, stejně skončí v kontejneru. Pro obyvatele kraje jsou zdarma a je možné si je vyzvednout na Informačním centru v Chrudimi, v sídle sdružení v rámci otevírací doby ekoporadny či na našich osvětových akcích. Takže stačí jednou dojít pro samolepku a nemusíte třikrát týdně do kontejneru s papírem," říká Roman Málek z chrudimského Občanského sdružení Altus. Navíc tyto samolepky uvítají všichni ti, kteří přes léto budou mířit na dovolenou. Alespoň zlodějům znesnadní tipování bytů podle zaplněnosti schránky.

Sdružení v rámci osvěty v oblasti životního prostředí také připomíná pravidla pro třídění odpadu a nabízí vám výpomoc ve své ekoporadně, a to každé úterý a čtvrtek od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin na adrese Strojařů 1387 v Chrudimi.

schranka

Pro připomenutí: odpad třídíme podle určitých pravidel a většinou již s nimi nemáme problémy. Žlutý kontejner máme na plastové obaly. Do modrého kontejneru vyhazujeme  nepotřebný papír, do bílého  pak bílé sklo (všichni jistě víte, že sem nepatří zrcadla ani skla z oken.) A zbývá nám poslední kontejner, a to zelený, do kterého vhazujeme barevné sklo. A pokud byste měli i nadále jakékoliv pochybnosti, na sběrných nádobách naleznete nálepky s přesným popisem, co do kterého kontejneru patří. Avšak pozor - v každém městě či obci mohou mít svá vlastní určitá pravidla jak s odpadem nakládat. Všichni víme, že do tříděného odpadu nepatří zbytky potravin ani chemikálií. A pro zmenšení objemu odpadu je dobré, když například plastové obaly sešlápneme nebo papírové krabice rozložíme. Čím se vejde do kontejneru více odpadu, tím budou náklady na jeho odvoz levnější. Pokud je to jen trochu možné, nerozbíjíme sklo na menší kousky, aby bylo možné ho snáze recyklovat.