Málek slaví úspěch: vyhrál boj s radnicí ohledně zveřejňování zvukových záznamů ze zasedání zastupitelstva, starosta Chrudimi rychle otočil – prý to celé zařídil on

Pětiměsíční boj zastupitele Romana Málka skončil. Vyhrál v právních rozborech nad městskými právníky i starostou města. Ten měl totiž údajně strach ze zákona na ochranu osobních údajů a nechal odstranit všechny zvukové záznamy z webových stránek města. To se ale Málkovi nelíbilo, a proto se rozhodl jej přesvědčit. „V prvním kole byli do kauzy zapojeni právníci města, kteří připravili pro starostu odpověď v tom smyslu, že záznamy zveřejňovat nelze. Na této odpovědi pracovali více jak měsíc. Jejich vyjádření mi následně starosta poslal za 41,80 Kč doporučeným dopisem domů, aby mi dokázal, že to nejde. Já tvrdil opak, a proto jsem předložil materiál, jak celou věc lze vyřešit. Dokonce jsem starostovi přeposlal i pozvánku na seminář do poslanecké sněmovny, kde se tomuto problému věnovali," vypráví část historie Roman Málek. Tento bod pak předložil v dostatečném předstihu na květnové zastupitelstvo města. „Mezitím starosta otočil a připravil upravený jednací řád, což velmi kvituji. Co mě však mrzí, je skutečnost, že najednou zapomněl, že to byl on, kdo nechal původní záznamy stáhnout a odpověděl, že je není možné zveřejňovat. Nicméně důležitý je výsledek -záznamy budou zveřejněny," kvituje Málek s tím, že to bylo snad jen momentální selhání techniky, když se dnes některým představitelům města vypínal mikrofon a dnešní záznamy tak budou částečně bez zvuku. „Opravdu si myslím, že to byla chyba techniky a že nešlo o promyšlenou snahu se některých věcí ze záznamu zbavit," uzavírá.

upozorneni1web.jpg

Zastupitele, ale i veřejnost vítalo upozornění na dveřích zasedací místnosti

 

Pro místostarostu Chrudimi Trávníčka třicet dnů trvá více jak čtyři měsíce

Zastupitelstvo města je nejvyšší orgán města a má svůj jednací řád. Ne vždy jej ale dodržuje. Příkladem může být logo města za sto tisíc místostarosty Trávníčka. „Na lednovém zastupitelstvu jsem položil pětici otázek právě k logu města. Bohužel se gesční místostarosta nezmohl ani na jednu odpověď, protože o této problematice zřejmě nic nevěděl, ale přesto chtěl sto tisíc z poplatků vybraných za popelnice právě na tvorbu loga. Zachránil jej však bleskurychle starosta, který slíbil, že místostarosta do třiceti dní dle jednacího řádu odpoví," vzpomíná zastupitel Málek. Zpracování odpovědí na dotazy mu opravdu zabralo třicet dní. „Byl jsem z toho překvapen, že odpověď na pět obyčejných otázek trvala tak dlouho. Navíc neodpověděl na všechny, tak jsem požádal o doplnění. Paradoxně odpověď nepřišla ani do květnového zastupitelstva města," kroutí hlavou Málek. Na celé věci je však zajímavá ještě jedna skutečnost. Místostarosta Trávníček chce i odměnit porotu, která bude logo vybírat. Jestli v ní zasedne i on a vyplatí si odměnu, není zcela jasné. Ale ve své podstatě může. „Místostarosta je neuvolněný, bere 21.000 Kč hrubého, nemá žádnou pracovní dobu a není nijak svázán s radnicí. Navíc má možnost čerpat další finanční prostředky. Takto třeba pobírá další peníze ve společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim," připomíná Málek.

Málek už čtyři měsíce bije na poplach: Nedejte chrudimskou nemocnice!

Chrudimský zastupitel Roman Málek bije už čtyři měsíce na poplach. A není divu - v rámci svého působení na radnici na pozici místostarosty se sešel s tehdejším radním a dnešním hejtmanem Martinem Netolickým jako v první v kraji, aby diskutoval o chrudimské nemocnici a hájil její oddělení Oba se tehdy rozešli spokojení. Nyní má ale Málek pocit, že se nemocnici nikdo nechce věnovat. Vlastně ano, ale pouze v médiích jako zachránce. A dokládá to i zajímavým postupem radnice. „Po lednové (pozn. 24.1.2013) informaci o nových představenstvech nemocnic v Pardubickém kraji jsem neváhal a na zastupitelstvu města 28. ledna následně předložil materiál o nominaci zástupce města do dozorčí rady," konstatuje Málek. Starosta města však materiál smetl ze stolu se slovy: „Do této chvíle starosta města nebo město Chrudim neobdrželo žádný materiál od zřizovatele nemocnice, aby se nominací členů do dozorčí rady zabývalo." Paradoxně pár dní nato se objevil v radě města návrh, aby do dozorčí rady nemocnice byl nominován bývalý ředitel, zastupitel města a zaměstnanec nemocnice Tomáš Vondráček. Tento návrh také rada města 25. února na svém zasedání odsouhlasila. To zkritizoval Málek s tím, že se jedná o „politickou trafiku", a zároveň konstatoval, že tento krok byl již znám před samotným zastupitelstvem, kdy nebyla nominace na programu jednání. Nepřímo mu dala zapravdu i Rada Pardubického kraje na valné hromadě Nemocnice Chrudim a.s., kdy návrh chrudimských radních zamítla. Navíc vyslovila i přání, že by v dozorčí radě ráda viděla buď starostu či místostarostu města. I přes tuto skutečnost starosta města znovu předložil radním stejný materiál a znovu trval na nominaci Tomáše Vondráčka. Nakonec byl tento materiál z programu jednání stažen. „Velmi mě mrzí, že tři měsíce nemá město aktivního zodpovědného zástupce v dozorčí radě nemocnice. Boj mezi zřizovatelem nemocnice, tj. Pardubickým krajem, a tvrdohlavostí současné radnice trvající na svém nominovaném zástupci, může mít za výsledek pouze jedno. Město nedostane informace, nemá možnost o ničem diskutovat. A to vše obzvláště v době, kdy zdravotnictví je velmi podfinancované a hrozí zánik některých oddělení. Místo boje o nemocnici je tu boj mezi současnými radními města a krajskými radními. Podle mého názoru by měl starosta města jednoznačně přijmout nabídku kraje a usednout do dozorčí rady a být tak u zdroje informací. Jeho kolega Miroslav Tejkl by se pak měl ujmout role obhájce chrudimské nemocnice," konstatuje tvrdě Málek.

Zdravé město Chrudim odmítlo bojovat proti černým skládkám

Do celostátního projektu ZmapujTo.cz se zapojily již desítky českých a moravských měst. Celý projekt, který si klade za cíl předcházet vzniku skládek ve městech, a to prevencí a zastavením jejich zvětšování hned při jejich zrodu, se nesetkal s podporou místostarosty zodpovědného za životní prostředí Miroslava Tejkla. Důvodem prý je skutečnost, že úředníci města nevědí, zda-li moderní technologie fungují. „Přijde mi to jako když někdo neví, že dnes jsou digitální fotoaparát či fotoaparát v telefonu pro mnohé samozřejmostí. Nebo je to snaha raději dávat peníze firmám, které se věnují odstraňováním skládek. Podle mého názoru dnes nemá řada lidí problém udělat fotku digitálním foťákem a vložit ji přes formulář na webových stránkách," komentuje Málek, který zároveň dodává: „Zdravé město má Chrudim má již více jak rok ve zkušebním provozu jiný webový portál, který se věnuje odpadům. Paradoxem je, že když se chcete obrátit na kontaktní osobu, tak je to nějaký pan Jan Novák, který sídlí v Chrudimi v ulici Hlavní 1. Kde tato ulice je, to vám nikdo neřekne." Málek tedy doufá, že do příštího zastupitelstva se gesční místostarosta více seznámí s moderními technologiemi, vyzkouší si aplikaci a předloží tento materiál na červnovém zastupitelstvu.

pneu1web.jpg

Tyto dvě pneumatiky se mohou stát zárodkem pro vznik skládky. Foto pořízeno 13.5.2013 v lokalitě Cihelna.

odpadyweb.jpg

Webové stránky města pro odpady ve městě. Více jak rok ve zkušebním provozu a kontakty jsou špatně.

V rámci Hodiny Země zhasnul celý svět. Chrudim svítila, i přestože starosta slíbil, že zhasne. Proč nezhasla, nevěděl.

Zastupitel Roman Málek, známý podporou celé řady projektů, se této oblasti nepřestal věnovat ani po svém odchodu z radnice. Proto se hned na počátku ledna letošního roku starosty ptal, zda-li se město připojí i i letos k Hodině Země. Tehdy mu starosta Chrudimi Petr Řezníček jednoznačně odpověděl: „Není problém, aby se město zapojilo." Jeho slib však vyšel v niveč. Město nezhaslo a na to proč nezhaslo, nedokázal starosta odpovědět. Otázkou zůstává, zda-li město zhasne alespoň v roce 2014.