Chrudim – Neziskové organizace se mohou zapojit do příprav nového programovacího období Evropské unie a být u tvorby Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Ten by v letech 2014 – 2020 měl nahradit současný Regionální operační program, ze kterého řada obcí a neziskových organizací v regionech čerpala finanční prostředky.

„Přípravy nového programovacího období jsou v plném proudu. V současné době jsou stanoveny prioritní osy a probíhá jejich naplňování. V rámci devíti pracovních skupin se jedná například o cestovní ruch a kulturní dědictví, podporu zaměstnanosti a rozvoje vybraných městských a venkovských komunit a oblastí, vzdělávací infrastrukturu v obcích a regionech či regionální energetickou účinnost a další," říká Roman Málek, který se společně s kolegou Jaromírem Hronem účastní Řídícího výboru IROPu na půdě Ministerstva pro místní rozvoj.

kiez_2012_234

Roman Málek ukazuje na publicitu jednoho z Evropských fondů v Německu s heslem "Můj sponzor se jmenuje Evropská unie", kdy v listopadu loňského roku se seznamoval s projekty v zahraničí.

„Uvítám, pokud se do příprav přihlásí další neziskové organizace. Je pro nás velmi důležité, aby právě subjekty třetího sektoru mohly být i v budoucnu příjemci dotací, byť příští období bude značně odlišné od toho současného. Připomínkování dokumentů a komunikace bude probíhat operativně e-mailem a zájemci se mohou přihlásit na můj e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a budou zásobováni podkladovými materiály stejně jako v minulosti," shrnul pro lokální média Roman Málek. Ten byl již před sedmi lety u příprav Regionálního operačního programu, realizoval kulaté stoly k Národnímu referenčnímu rámci či dělal kampaň na podporu příprav žádostí o dotace z EU na území Pardubického kraje a realizoval v rámci neziskových organizací řadu akcí pod hlavičkou Koalice nevládek Pardubicka a členských organizací.

V novém období se klade velký důraz na partnerství s neziskovým sektorem. Proto mají neziskové organizace možnost zapojit do příprav. Aktuální informace o všech operačních programech naleznou zájemci na stránkách www.asociacenno.cz, a to včetně osob, které mají jednotlivé operační programy na starost.

 

konference_srop33_pk_c45

Neziskové organizace byli již v roce 2006 partnerem na úrovni kraje v přípravě čerpání fondů EU. Tehdy se Roman Málek zhostil moderátora historicky první konference.

 

Kdo je Roman Málek?

Roman Málek (nar. 1981) – Zakladatel Občanského sdružení Altus v roce 1999, kde fungoval v pozici jednatele a ředitele kanceláře do roku 2006. Následně byl pět let ve funkci místostarosty města Chrudim, z toho čtyři roky zodpovědný za dotační politiku (v té době město získalo z dotací cca 200 milionů korun), nyní je opět aktivní v neziskovém sektoru a věnuje se projektům Evropské unie.

Pracoval jako projektový manažer Komunitní koalice nestátních neziskových organizací na Pardubicku, kde byl zodpovědný za následnou transformaci na právnickou osobu – Koalice nevládek Pardubicka.

Kromě toho vlastní v současné době regionální reklamní a eventovou agenturu a navazuje na činnosti v letech 2001 – 2005, kdy realizoval obdobné aktivity.

Po úspěšném dokončení studia na Vysokém učení technickém v Brně v oblasti managementu a marketingu studuje ještě druhý obor na soukromé vysoké škole B.I.B.S. v Brně.

V roce 2011 připomínkoval Strategické směry rozvoje regionu NUTS II Severovýchod ve vazbě na priority EU v období 2014+.

V lednu 2013 byl vybrán jako zástupce do IROPu na základě nominačního procesu zástupců neziskového sektoru pro přípravu nadcházejícího programovacího období EU na roky 2014 - 2020. Pracovní skupina, ve které se již třetím rokem setkávají velké oborové a regionální síťové organizace, přijala pro tuto činnost název "Programování NNO 2014+". Tato skupina zahrnuje nejreprezentativnější zastoupení neziskového sektoru v České republice, z podstaty neziskového sektoru se však nejedná o zastoupení celého sektoru.

 

brusel22

Roman Málek v roce 2011 na návštěvě Evropského hospodářského a sociálního výboru.

 

Roman Málek v datech

Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod

2006 – člen Pracovní skupiny pro programování Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod pro období 2007 – 2013 (jmenován dne 20. dubna 2006)

2006 - člen Pracovní skupiny Rozvoj městských a venkovských oblastí pro zpracování Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod pro období 2007 – 2013 (jmenován dne 18. ledna 2006, čj. KrÚ/Pk/2134/2006)

 

Regionální politika EU a nestátní neziskové organizace

(za Koalici nevládek Pardubicka ve spolupráci s CpKP)

- Programové dokumenty ČR pro období 2007-2013 – kulatý stůl k Národnímu rozvojovému plánu 2007 – 2013 (2. února 2006)

- Zapojení NNO do přípravy programových dokumentů ČR pro období 2007-2013 (26. září 2005)

- vydání informačního zpravodaje na téma NNO a regionální rozvoj

- správa regionální internetové stránky týkající se NNO a regionálního rozvoje

 

Realizace aktivit 3.3 Společného regionálního operačního programu „Posílení kapacity místních a regionálních orgánů při plánování a realizaci programů v podmínkách Pardubického kraje" za partnera projektu

- Poradenské centrum Koalice nevládek Pardubicka pro NNO (otevřeno od 2. 10. 2006 – zajištění odborné spolupráce)

- 1. regionální konferenci „Evropské fondy a partnerství pro rozvoj Par. kraje" (26.6.2006 Litomyšl)

- Kulatý stůl k problematice čerpání prostředků z EU „Neziskovky, nebojte se evropských peněz a využijte je" (17.10.2006 Chrudim, 19. 10. 2006 Svitavy)

- Budování rozvojového partnerství v regionu, databáze projektových záměrů

- Činnost řídícího týmu a pracovních skupin

- Zpracování a realizace komunikační strategie

- Provoz elektronického i osobního poradenského servisu

- Tvorba propagačních materiálů

- Publicita projektů

- Databáze projektů

 

Připomínkování dokumentů

- Strategické směry rozvoje regionu NUTS II Severovýchod ve vazbě na priority EU v období 2014+ (8.11.2011)

- Návrh systému zapojení veřejnosti do přípravy programových dokumentů na období

2007-2013 (2005 - komunikační strategie v rámci programování EU – pro CpKP)

 

Zkušenosti s čerpáním fondů EU

Integrovaný plán rozvoje města Chrudim (IOP Národní podpora územního rozvoje - Zlepšení prostředí v problémových sídlištích) - iniciace projektu, formulace projektového záměru, koordinace přípravy podkladů k žádosti. Po podání žádosti a po podpoře projektu člen řídícího výboru IPRM a zároveň člen pracovní skupiny.

Partnerský projekt dalšího vzdělávání občanů Pardubického kraje v oblasti ekologie a odpadového hospodářství (OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost) – realizátor partnerských aktivit

Informační a propagační kampaň Turistické oblasti Chrudimsko – Hlinecko IIB (ROP NUTS II. – Severovýchod) – iniciace projektu, formulace projektového záměru, koordinace přípravy podkladů k žádosti, zajištění partnerství a spolupráce zástupců obcí z turistické oblasti – funkce supervizor projektu

Informační a propagační kampaň Turistické oblasti Chrudimsko – Hlinecko II (ROP NUTS II. – Severovýchod) – iniciace projektu, formulace projektového záměru, koordinace přípravy podkladů k žádosti, zajištění partnerství a spolupráce zástupců obcí z turistické oblasti – funkce supervizor projektu

Klíče pro život - Rozvoj klíčových kompetencí v zájmovém a neformálním vzdělávání (ESF) – realizátor části aktivit v Pardubickém kraji

Centrum alternativních energií ČR +Cyklocentrum Chrudim – místně příslušná technická pomoc s přípravou podání žádosti

Posílení kapacity romských NNO poskytujících sociální služby v Pardubickém kraji (ESF/NROS - Globální grant) - organizační práce