Sedmý ročník dobrovolnického programu Make a Connection, který vyhlašuje Nadace rozvoje občanské společnosti a Nokia podpořila v Pardubickém kraji devět projektů v celkové výši 360.226 Kč. V rámci nich mohou mladí lidé ve věku 16 - 26 let realizovat svoje nápady od září 2008 do března 2009.

Mezi ně patří například natáčení amatérského filmu,výuka první pomoci, programy věnované psům, keltská řemesla či benefiční akce.

„Jsem rád, že mladí lidé využili opět šanci a přihlásili se se svými nápady. Obzvláště mě těší, že hodnotící komise vybrala opravdu kvalitní projekty," říká konzultant Občanského sdružení Altus Roman Málek, které je partnerem programu.

 

Anotace podpořených projektů:

Klub EXIT (Ústí nad Orlicí)

Cílem projektu je posílení dobrovolnické služby mládeže, tvořené převážně ze studentů střední zdravotnické školy v Ústí nad Orlicí, 10 až 15 studentů ve věku 16 až 25 let, v rámci klubové činnosti. Délka projektu je 7 měsíců, ale plánujeme i následné aktivity do konce šk. roku (návazný 8. ročník Make a connection)Aktivity klubu mají 2 cíle: 1/ Naplňovat potřeby volnočasových aktivit studentů, kteří se během celého týdne nacházejí na internátech, daleko od svých domovů (klubové schůzky, sportovní turnaje ...)2/ Naplňovat potřeby místní komunity prostřednictvím dobrovolnické služby členů klubu. Ve spolupráci s dalšími místními neziskovkami organizovat 2 kluby pro děti, jednorázové sportovní, zábavní a osvětové akce pro mládež i dospělé.

Podpora: 35 026,00 Kč

 

Jde o život (Přelovice u Přelouče)

Projekt „Jde o život" je forma výukového programu, zabývajícího se ochranou života a zdraví. Formou praktických ukázek, cvičení a soutěží se veřejnost, zejména mladší generace, dozvídá, jak se zachovat při situaci, při níž je potřeba použít první pomoc, přivolat hasiče či záchranáře. Také se dozví informace o záchranném systému, jeho funkci, podobě a účelu.Cílem týmu je výuka první pomoci v nebezpečí, kterého s dobou stále přibývá.Místem výuky je obec Přelovice a okolní obce, pořádající jakékoliv kulturní akce, kde chceme prezentovat náš projekt od září 2008 až do března 2009.

Podpora: 35 000,00 Kč

 

Hurá do parku! (Chrudim)

Jako parta, která má ráda hlavně zvířata a přírodu, rádi chodíme do útulku Alík a venčit do parku psy. Ještě před 5 lety se tu pro nás děti a mládež pořádaly různé akce, hry a soutěže, které po smrti pana Marenčáka bohužel zanikly. V našem projektu bychom tedy chtěli tyto dny plné zábavy obnovit, znovu si užívat spoustu legrace a zároveň se i něco naučit o přírodě a její ochraně. Program je určen hlavně pro děti, mládež a děti z romských rodin z blízkého azylu, který by probíhal v období od Září 2008 do Března 2009. Protože část byla u ČSOP Chrudim na praxi, seznámili jsme se s Ekocentrem Paleta, kterou chceme zapojit na našich akcích a stejně tak i kompost, který se nám zdá značně nevyužitý. Vždyť pro nás jako studenty zemědělské školy je to výborná ukázka a místní zahrádkáři by ho jistě také rádi využili.

Podpora: 40 000,00 Kč

 

Mladí novináři - Chrudimka žije (Chrudim)

Projekt Mladí novináři - Chrudimka žije zasvětí skupinku mladých a nadšených lidí (10 - 15 let) do forem a žánrů novinářské a fotografické práce. Informace, zkušenosti a dovednosti získáné prostřednictvím tohoto projektu budou moci zúročit na serveru www.chrudimka.cz nebo jiných médiích, a to zejména v Chrudimi a v okolí.

Podpora: 48 200,00 Kč

 

Řemesla pravěkých Keltů (Chrudim)

Naším cílem je mladým lidem ve věku 14-26 let přiblížit historii, tradice a především umění řemesel starých Keltů, kteří žili na našem území formou 2 víkendových seminářů zaměřených na praktické ukázky řemesel napojených na workshopy a 4 večerních přednášek. Mezi hlavní přínosy patří rozvoj povědomí o Keltech, environmentálního myšlení, manuálních dovedností. projekt je jednou z možných volnočasových aktivit pro mladé lidi se zájmem o historii a řemesla. Projekt započne v září 2008 a potrvá v průběhu podzimu 2008 až do jara (březen) 2009. Místem realizace je okresní město Chrudim. Realizační tým se skládá z mladých lidí, kteří se již delší dobu zajímají o keltská a slovanská řemesla se zájmem své okolí s keltskými řemesly seznamují.

Podpora: 40 000,00 Kč

 

Tvorba autorského filmu (Choceň)

Vytvořit film s tématikou alkoholu, následná vlastní prezentace před diváky prostřednictvím promítání a koncepčního programu s moderátorem. Dát příležitost okolním umělcům spolupracovat na filmu a dotvářet dílčí části (grafika, hudba apod.). Cíl odstrašit a uvědomit si rizika alkoholu u mladých, obohatit kulturní dění v regionu, přinést motivaci dalším tvůrčím lidem. Celkový program realizace projektu bude probíhat od záři až do března 2009. V druhé půlce tohoto režimu se bude promítat veřejnosti a školám. V první půlce se bude tvořit film tou nejlepší dostupnou technikou. Film vytvoří členové Gleyanu 2, kteří jsou jako hlavní realizační tým už zkušení filmaři (7 filmů, 2 oceněné) + externí lidé pro různé drobnosti, herci, a moderátor.

Podpora: 50 000,00 Kč

 

Hudba pomáhá - Hudba pro Michalku (Choceň)

Cílem hudebního benefičního festivalu Hudba pomáhá - Hudba pro Michalku je seznámit širokou veřejnost s problematikou handicapovaných a oživit kulturní dění ve městě. Dále je plánováno získat finanční prostředky na nákup speciálního notebooku pro dívku, která je od narození nevidomá. Jedná se o druhý ročník festivalu Hudba pomáhá. V minulém roce se uskutečnil festival Hudba pro Šimona, jenž se setkal s velkým úspěchem a pro handicapovaného chlapce byl získán výtěžek bezmála 25.000,- Kč. Tento ročník bude koncipován do tří žánrově oddělených večerů a proběhne v Chocni v baráčnické Rychtě. Tři tematické večery se uskuteční na přelomu září a října 2008.

 

Podpora: 30 000,00 Kč

 

DĚJINY PARDUBIC V 90 MINUTÁCH (Pardubice)

V Pardubicích na Přihrádku bude probíhat projekt DĚJINY PARDUBIC V 90 MINUTÁCH od 4. 10. do 25. 10. 2008. Autorská provokativní komická show studentů středních a vysokých škol. Originální ztvárnění klíčových momentů pardubických dějin. Přidáváme další vrstvu ve workshopech (2x45 minut ). Nabídka školního vyučování a neb výtvarná výchova v hodině občanské nauky. Zde podle školního rozvrhu od pondělí do soboty vždy od 10 hod. a 20 hod. nabízíme pro žáky ZŠ, ZUŠek, handicapovaných i veřejnosti:1)Výtvarnou výchovu v hodině občanské nauky s prvky dějepisu, hudební a tělesné výchovy 2 x 45 minut; 2)Školní přestávku 16,48 min.; 3)Hodiny doučování 1 x 48 min.; Vorkšopy mají formu školní třídy. A právě zde vzniká další vrstva chrliče. Ve školní třídě probíhají hodiny občanské nauky a my jsme zde v roli učitelů. Naše vzpomínky na školní léta se prolínají s našimi současnými dovednostmi a znalosti a zkušenostmi a stávají se základem pro scénář vyučovací hodiny. Každý z přednášejících volí svůj výtvarný jazyk a symboliku. Autoři projektu tu využívají své pedagogické, výtvarné, herecké a odborné dovednosti.Od ledna - do března pak v šatlavě pardubické radnice. Na objednání.

Podpora: 40 000,00 Kč

 

 

Není nám to Šumák! (Pardubice)

Tvoříme jakýsi most mezi lidským a psím světem. Jsme skupina mladých pejskařů, kterým není lhostejná situace soužití psa a člověka ve městě Pardubice. V letošním roce jsme se rozhodli působit na veřejnost pomocí nejmladších dětí, které díky speciálnímu projektu, jenž bude přidružen u většiny veřejných akcí ve městě a který by i rád zavítal do pardubických základních škol, povedeme ke správnému chování ke psu. V rámci toho budeme distribuovat letáčky s tematikou chov psů ve městě a budou zde probíhat ukázky nejrůznějších psích sportů. Projekt bude doprovázet maskot pes Šumák a podporu vytvoříme ve webové prezentaci. Celý projekt zahájí tradiční Pardubická voříškiáda a skončí spolu se školním rokem.

Podpora: 42 000,00 Kč