Prodej městských pozemků v lokalitě Skřivánek se táhne již od roku 2008, a již tehdy vzbudil různé pochybnosti. Poté vznikla i pracovní skupina, která se snažila vyjednat nové podmínky. V roce 2012, těsně před svým, odvoláním, mluvil bývalý chrudimský místostarosta Roman Málek o velmi zvláštních praktikách. Následně byl odvolán.
Představitelé radnice v Chrudimi mají rok po svém novém zvolení stále problémy. Starosta mluví o prvním místostarostovi jako o šmoulovi, neuvolněný místostarosta Jan Čechlovský má zase hodně práce se zasedáním v Parlamentu a neuvolněný místostarosta Jaroslav Trávníček se musí věnovat několika dozorčím radám.
Zastupitelstvo konané dne 24. června 2013 sice výběrové řízení zrušilo, ale zároveň opět vypsalo záměr prodeje. „Ovšem tak, že podle mého názoru je to ještě větší podvod než minule. Důvodem je skutečnost, že nový majitel musí vypořádat pozemky s dalšími majiteli. To, na čem bezúspěšně pracuje tři roky chrudimský místostarosta, má nyní vyřešit potencionální zájemce tak za dva měsíce. Podle mě je nabídka připravena pro stejného zájemce, ale za ještě lepší nákupní cenu. Přestože jsem po celou dobu upozorňoval, že je pro město lepší majetkově pozemky vypořádat a pak prodat nezatížené parcely, odpovědný místostarosta jen krčil rameny. Zřejmě by to byla pro něj práce a možná dokonce na něj někdo i tlačí, aby byl záměr prodeje zveřejněn právě za takovýchto nevýchodných podmínek. Úsměvná je i kauce, kterou musí potencionální zájemce složit. Jedná se o půl milionu, ale starosta a nikdo z vedení nebyl schopen zareagovat jak. Ze zkušeností se domnívám, že to má být jen pojistka, aby dotyčný věděl, kolik peněz má nabídnout a jestli bude ve výběrovém řízení sám. Je to velmi pravděpodobné. Navíc na celém případu je zajímavý i fakt, že existuje i z minulosti prokázaná spolupráce starosty města a developera," komentuje Roman Málek. Málek sice předložil alternativní usnesení, ale bohužel o něm nebylo hlasováno. Byl podán další návrh na doplnění usnesení a hlasovalo se o posledním usnesení, což ve vypjaté situaci způsobilo značný choas. „Podle mě nastal při jednání chaos a přestože jsem žádal o znovuhlasování, starosta mě odmítl a pouze nechal zapsat, že jsem hlasoval proti," dodává Málek. Podle něj není vlastně ani jasné, za kolik město pozemky prodává. Zároveň nikdo z vedení nebyl schopen sdělit, v jaké podobě je vyšetřování, které od začátku roku řeší i hospodářská kriminálka v Chrudimi.
Starosta Chrudimi Řezníček mluví o prvním místostarostovi Tejklovi jako o šmoulovi
Dávno jsou pryč časy, kdy byl chrudimský starosta Petr Řezníček diplomat. Na minulém zastupitelstvu na dotaz občana, co mu jako občanovi města zapojení do Fair Trade přinese, odpověděl velmi arogantně: „Co jsem z toho měl já jako občan ČSSR, když nás 21.8. napadli spojenci, tzv. naši kolegové z Varšavské smlouvy a různé země mě vyjádřili různou podporu.". Jeho arogance pokračuje však i nadále. „Přijde mi dost nevhodné, že o prvním místostarostovi a možná budoucím starostovi Miroslavu Tejklovi se vyjadřuje jako o šmoulovi. Oslovovat a zasedání k výstupům z auditu města před téměř dvacítkou vysoce postavených úředníků místostarostu „šmoulo" mi přijde jako vrchol arogance a pohrdání. Vyzval jsem jej proto, aby se místostarostovi omluvil," řekl v obecné rozpravě Málek. Omluvy se ale na zastupitelstvu Tejkl nedočkal, pouze starosta konstatoval, že on je medvěd a starý dinosaurus.
Bývalý městský právník a dnešní první místostarosta Miroslav Tejkl označovaný starostou města za šmoulu. Málek se zlobí, že takto čelní představitel mluví o takto voleném reprezentantovi, přestože je v opozici.
Zajímavé praktiky: kabel v hodnotě 12.000 Kč kupuje město za 160.000 Kč. Položí jej do země, ale k ničemu.
Roman Málek si v rozpočtové změně, která byla předložena zastupitelstvu, všiml, že město má zainventovat stošedesát tisíc korun do optického kabelu. Na jeho dotaz vznesený dopředu před zastupitelstvem se dozvěděl, kam má vést. „S odpovědí jsem nebyl spokojený, proto jsem se ptal znovu na zastupitelstvu. Nakonec jsem se dozvěděl, že se jedná o 290 metrů kabelu, jehož cena se pohybuje okolo čtyřiceti korun za metr. Zbytek je prý příspěvek firmě, která si potřebovala položit vlastní kabel do země," komentuje Málek. Navíc optické kabely město položí do země a na jejich druhé straně není žádné možné napojení proi odběratele či domluvená spolupráce. Současně však zřejmě komerční firma sama připojuje dotčené objekty. Hned na zastupitelstvu dal Málkovi za pravdu jeden občan, který vše potvrdil. „Co je to za hloupost? Pokládáme tady kabely a když jednáme s městem, tak město v rámci věcného břemena řekne, že si tam položí vlastní kabel, jinak že nás tam nepustí. Ta cena je asi za samotný výkop," podotkl občan. Město tak podporuje velmi zvláštně praktiky jedné firmy a je možné, že se vše pohybuje na hranici veřejné podpory. Zajímavá je i shoda náhod – překladatel materiálu chrudimský místostarosta Jaroslav Trávníček v podstatě připojil i místo, kde je sám členem dozorčí rady dané společnosti.
Zásuvka na pračku a umyvadla do dílny za 70.500 Kč
Zajímavé je i zjištění, že zásuvka na připojení pračky v hodnotě několika stokorun a pár umyvadel do dílny vyjde ve finále na sedmdesát tisíc. Když se na to Málek při veřejném projednávání na zastupitelstvu zeptal, nikdo mu nebyl schopen odpovědět. „Je vidět, jak se hospodaří s veřejnými penězi. Nikoho to netrápí. Navíc budu-li jízlivý, tak místostarosta zodpovědný za finance Jaroslav Trávníček se tím ani trápit vlastně nemusí. Sám je neuvolněný, takže do práce nemusí. Kromě toho musí stíhat zasedat ještě na kraji, v dozorčích radách nemocnice a vodárenské společnosti a pobírat i zajímavé odměny," kroutí hlavou Málek.
Málek čeká na odpověď skoro půl roku. Měl ji získat do 30 dní.
V lednu Málek upozorňoval na nesmyslnost tvorby loga města a položil hned několik dotazů adresovaných místostarostovi Jaroslavu Trávníčkovi. Ten se nezmohl na žádnou odpověď a starosta města jej zachránil slovy, že bude písemně odpovězeno. Na část otázek sice Málek odpověď dostal, ale na jednu stále ne. „Již tehdy jsem odpověď urgoval stejně jako na minulém zastupitelstvu. Nestalo se tak. Na jednání 24. června jsem upozornil, že od 26. ledna uběhlo opravdu třicet dní a chtěl jsem odpověď. Opět jsem se jí nedočkal a ani starosta mi nebyl schopen říci, jestli ji dostanu do dalších třiceti dní," zlobí se Málek. Ten totiž upozorňoval na fakt, že má vzniknout Trávničkovo logo města za 100.000 Kč. Právě tyto peníze jsou čerpány z poplatku za komunální odpad, který byl novou radniční koalicí navýšen. „Paradoxem je i fakt, že se ptám konkrétní otázkou na jednoho dodavatele. A není tajemstvím, že chodí na jejich stranické akce a údajně je i členem. Zda-li zakázka má být směřována do jeho kapsy, to nevím. Zatím má místostarosta Trávníček v rozpočtu uškudlených 100.000 Kč, ale za pět měsíců nebyla vypsána soutěž na logo samotné," uzavírá Málek.