Starosta města Řezníček shodil z projednávání problematiku chrudimské nemocnice
Zastupitelstvo města v pondělí 28. ledna 2013 mělo ve svém programu patnáct bodů. S rozšířením programu přišel bývalý místostarosta a zastupitel Roman Málek.
„Minulý týden ve čtvrtek projednal Pardubický kraj problematiku představenstev nemocnic v kraji a oznámil i nové složení představenstva a dozorčí rady. Pardubický kraj počítá i s jedním místem pro zástupce města, kde se nemocnice nachází" řekl k bodu Málek s tím, že navrhl do této pozice chrudimského lékaře Jiřího Hradce. „Vedlo mě k tomu hned několik důvodů. Prvním je skutečnost, že by místo v dozorčí radě nemělo být politickou trafikou jako je tomu teď. Druhým důvodem je fundovanost Jiřího Hradce v oboru zdravotnictví a zároveň i managementu. Třetím důvodem je skutečnost, že dotyčný je zastupitelem města a není zaměstnancem nemocnice," zdůvodnil Málek.
Starosta mu však oponoval a snažil se přítomné zastupitele přesvědčit, že na nominaci je brzy. Kraj oficiálně písemně nevyzval město k nominaci. „Buď se starosta nezajímá o problematiku nemocnice nebo neví, v jakém stavu jsou jednání a nebo účelově mlží. Možná chce nominovat nějakého kamaráda jen on sám," upozornil Málek s tím, že právě on před rokem bojoval za chrudimskou nemocnici a některé obory (viz. video http://www.youtube.com/watch?v=pwXdk2C_7Yk)
Zdražení poplatků na 600 Kč bylo zbytečné, může za to Trávníčkovo logo. Za něj chce místostarosta zaplatit až 100.000 Kč
Místostarosta Jaroslav Trávníček prosazuje nové logo města. Má stát sto tisíc korun a do budoucna se počítá i s dalšími náklady. Peníze na něj vzal Trávníček z balíku určeného na likvidaci komunálního odpadu. Na zvláštní kalkulace upozornil zastupitel David Kasal.
Jeho kolega Roman Málek dále položil pět zásadních otázek, které se týkaly loga a jednotného vizuálního stylu města Chrudimě. Místostarosta Trávníček se nezmohl na odpověď a starosta slíbil, že jeho kolega odpoví písemně. Tedy až poté, co bude částka schválena.
„Tvorba loga za sto tisíc mi přijde zbytečná a vytržená z kontextu. Navíc pan Trávníček ani neví, co vlastně chce. Na žádnou otázku neuměl odpovědět. Celé mi to přijde, že se udělá manuál s logem do šuplíku a nějaká agentura dostane zakázku. Podle mě by měl místostarosta všem vysvětlit, jak nové logo bude v praxi používáno. Bohužel ani na to neodpověděl. Podle hrubých odhadů má navíc stát jeho implementace jen v oblasti cestovního ruchu a propagace 1,4 mil. Kč a v rámci chodu úřadu dalších 400 tisíc." Roman Málek proto raději navrhl smysluplně rozdělit 100.000 Kč do oblastí grantů a dotací. Paradoxně proti tomu byla i zastupitelka a současně úřednice města Šárka Trunečková. Ta má Agendu 21 na starost a pod její správu patří právě granty. Ty jsou podle Málka dlouhodobě podhodnocené.
Prezentace rozpočtové změny - na popelnice se vybere o 400.000 Kč více, než je třeba. Za ně chce třeba Trávníček logo města. Poplatek by tedy za svoz komunálního odpadu mohl být nižší. Zastupitelé byli při minulém jednání oklamáni, neboť kalkulace byla jiná.
Radnice se chová pokrytecky. Přebírá ceny za komunikaci s veřejností po celém světě, ale komunikovat s vlastními občany zapomíná.
Má to být partnerství mezi podnikateli, obcemi a neziskovými organizace. Anebo jsou takto definovány místní akční skupiny. Nicméně radnice nějak opomněla komunikovat s partnery. Do poměrně jednoduchého problému se zamotalo i samo města, které na svých stránkách při snaze zachránit vše, co se dá, se naopak utvrdilo.
„Místní akční skupiny jsou založeny na partnerství obcí, veřejné správy a podnikatelů. Přístup k založení MAS Chrudimsko mě ale nemile překvapil. V oficiálních zdrojích nebyly zveřejněny žádné informace. Navíc skupina tří lidí: jednoho z ČSSD, jednoho z ODS a jednoho úředníka si založí vlastní organizaci a její sídlo umístí přímo na radnici," řekl v úvodu Roman Málek, který je jinak příznivce místních akčních skupin. Přestože poměrně jasně nastolil otázky, starosta se vyhýbavým tonem snažil odvést pozornost. V podstatě se ale nikdy nic nedozvěděl. "Partnerství je o tom, že se veřejně komunikuje. Nikoliv že trojice lidí si vybírá partnery sama, jak tomu bylo při přípravě. Kvitoval jsem, že alespoň základní informace proběhla mezi podnikateli, byť jen se členy hospodářské komory. Ale s neziskovými v podstatě vůbec, kromě pětice, která možná měla být jen stafáž," s klidným hlasem kritizoval Málek. Navíc se chtěl zeptat, kolik město bude členství stát. Jestli půl milionu, neuměl nikdo odpovědět. Pouze starosta řekl, že tolik asi ne.
Poslanec Chvojka tají, kdo chodí na finanční výbory
Romana Málka znepokojuje, že se nemůže dozvědět, kdo se účastní jednání poradního orgánu zastupitelstva – finančního výboru. „Svoji žádost jsem vznesl písemně již před týdnem. Obávám se, že někteří mohou nakládat s informace i v rozporu se zákonem. Bohužel předseda a poslanec Chvojka nemá nejmenší zájem sdělit, kdo chodí na jednání. Navíc řada usnesení projde jen o hlas," zlobí se Málek a vyzývá k transparentnosti. „Já, když hlasuji tak či onak, tak má každý možnost to vidět a zeptat se mě. Poradci zastupitelstva jsou anonymní a nelze se jich tedy ani zeptat, jak jim byly některé skutečnosti předloženy," říká Málek s tím, že třeba město chtěli připravit o možnost získání dotace. „Opravdu je to zarážející. Navíc z posledního zápisu jsem měl pocit, že se jedná o vnitrostranický boj mezi Tejklem – Trávníčkem – Chvojkou. Podle mě by si měli řešit svoje problémy na stranické půdě a obětí by neměl být občan," uzavírá Málek s tím, že věří, že příslib pana starosty o zveřejňování účastí bude dodržen.
Řídí město sedm měsíců, ale sami nemají představu kam
Loňský červen se dostali do vedení města političtí pamětníci. Ve vedení zasedli lidé, kteří v minulosti vedli město. Přesto dodnes nemají jasno, kam chtějí město vést. „Do dnešního dne neexistuje programové prohlášení. Je to hodně smutné, protože vlastně to vypovídá o činnosti vedení radnice. Nejde jim o posun města dále, ale jen o koryta. Nestihli sice dosud předložit programové prohlášení, ale s navýšením odměn na n-násobek nikterak neotáleli. Přestože jsem se již v minulosti dotazoval na tento dokument, nepochodil jsem. Dodnes jej rada nepřijala. Podle slov starosty na zastupitelstvu města jsem se musel smířit s výrokem, že bude," říká k nekoncepčnímu řízení radnice Málek.
Málek pochválil Tejkla a Čechlovského
Nejenom kritikou oplýval při jednání zastupitelstva města Málek. Hned několikrát pochválil místostarostu Miroslava Tejkla „Jsem velmi rád, že se podařilo jemu a vedoucímu odboru územního plánu a regionálního rozvoje dotáhnout přípravu žádosti na regeneraci sídliště Větrník. Přestože to kolega Tejkl neměl jednoduché u svých stranických kolegů, kteří mu chtěli smést podání ze stolu, jsem rád, že zastupitelstvo nakonec hlasovalo pro podání žádosti. Bylo by velkou škodou nepokusit se zajistit finanční prostředky na revitalizace sídliště, kde je poměrně velký problém s parkováním," kvitoval Málek.
Zároveň poděkoval i nepřítomnému místostarostovi Janu Čechlovskému za vzornou opravu minulého materiálu k prodeji domu v Poděbradově ulici. „Jsem rád, že pan poslanec akceptoval múj názor a zapracoval jej do materiálu. Zároveň jsem rád, že byla zamítnuta možnost prodeje pod cenu domu v Poděbradově ulici, který inicializoval finanční výbor."
Řezníček přiznal, že neříkal pravdu
Starosta Řezníček v předkládaném bodu „Podnět kontrolnímu výboru ve věci porušení usnesení Rady města Petrem Řezníčkem při zneužití městského majetku k předvolební kampani" lhal. Na zastupitelstvu napadl předkladatele bodu Romana Málka nepravdivou informací, na kterou mu dost tvrdě Málek řekl: „Teď to bude něco pro novináře. Pane starosto, lžete." A následně shrnul důkazy, na něž starosta neměl argumenty a raději přiznal, že neměl pravdu. „Kauza zneužívání městského majetku a žádost o prověření kontrolním výborem neprošla. Popravdě se nedivím, neboť již v minulosti bylo jasné, že věci půjdou pod stůl. Svědčí o tom i složení kontrolního výboru, který řídí snad poprvé v historii neřídí největší opoziční strana, ale současnému vedení nakloněná tichá podpora. Na druhou stranu mě mrzí, že představitel města porušuje vlastní pokyny. Není to dobrý signál pro občany. Navíc jsem celou věcí chtěl upozornit na nesystémové věci na úřadě a předpisy předpisů," okomentoval Málek. To se starosta snažil následně bagatelizovat vsuvkou o psovi svého syna.
Galerista Jelínek překvapil zastupitele: znal materiál, který neznali ani členové zastupitelstva města
Duchovní otec muzea barokních soch a galerista Luboš Jelínek se přišel již podruhé podívat na zastupitelstvo města. Důvodem jeho návštěvy bylo to, že jako autor myšlenky Muzea barokních soch mohl být viníkem za vratku dotace z Evropské unie. Jak sám řekl, bude rád, když se celá věc prověří a ukáže se na pravé pachatele. Paradoxně informoval o materiálu, který obdržel pouze starosta města a nedostal se zastupitelům. „Žádost o prozkoumání a vysvětlení problémů v muzeu barokních soch byla předána starostovi. Její znění nebylo ani v podkladových materiálech, přesto Jelínek řekl, že se s žádostí seznámil. Kde k ní přišel, těžko říci. Podle jeho slov si ji vyžádal jako občan z podkladových materiálů pro zastupitele při jednání zastupitelstva. Paradoxně ale tam nemohla být, protože ji zastupitelé neměli ani ve svých podkladech. Jestli někdo vynáší vnitřní materiály z radnice, tak to není dobré znamení," komentuje Málek. Ten je také dlouhodobým kritikem některých úkonů při realizaci Muzea barokních soch a zároveň tím, kdo v poslední fázi uspořil okolo osmi milionů korun na výběrových řízeních na tento projekt.