Chrudim / Chrudimská radnice vede válku s přemnoženými holuby. Nyní v ní chce přitvrdit.
Na obtížné opeřence znečišťující město mají vedle současného odchytu do klecí čekat broky z pušek myslivců, dravci, kteří budou kroužit nad městem, rušičky a osolená voda v městské kašně.
"Pokud nám to krajský úřad a veterinární správa dovolí, chtěli bychom holuby střílet. Odborníci vytipují v okolí města lokality, na kterých se chrudimští holubi zdržují. Odstřel by pak prováděli členové mysliveckého svazu. Ročně bychom tak chtěli zlikvidovat až patnáct set holubů," řekl chrudimský místostarosta Roman Málek.
Střelci by tak doplnili současný způsob likvidace chrudimských holubů. Ti se odchytávají do klecí umístěných na vybraných budovách ve městě. Chycení holubi jsou pak usmrceni oxidem uhličitým. "Specializovaná firma tak každý rok utratí asi pět set holubů," uvedl vedoucí odboru životního prostředí chrudimské radnice Ivo Rychnovský.
Vedle toho chce místostarosta Málek nasadit proti holubům i dravce, kteří by je lovili nebo alespoň pronásledovali. "Zvažujeme, kde dravce v Chrudimi vysadit, a sháníme informace o zkušenostech z dalších měst," řekl Málek.
Kromě fyzické likvidace hodlá město holubům znepříjemňovat život i jinými způsoby. Na řadě budov by se měly objevit rušičky, které je budou plašit, a ve hře je i plán na to, jak holuby připravit o zdroj vody. "Uvažujeme o tom, že osolíme vodu v městské kašně, abychom ji pro ně znehodnotili jako pitnou. Pochopitelně musíme ověřit, zda je to možné provést tak, abychom kašnu nepoškodili," uvedl Málek.
Zoolog pardubického muzea Vladimír Lemberk tvrdí, že populaci holubů nelze ve městech podstatněji snížit natrvalo. Město je pro ně ideální prostředí, kde mají dostatek potravy a bezpečných úkrytů a kde je ohrožuje minimum přirozených nepřátel. "Je to boj s větrnými mlýny. Holubi v současnosti ve městech hnízdí a vyvádějí mladé celoročně a ztráty rychle doplní. Navíc do uvolněného města se okamžitě stáhnou holubi z jiných lokalit," řekl Lemberk.
Podle něj je běžným současným trendem, že se divoká zvířata stahují do měst, kde mají více potravy, úkrytů a méně přirozených nepřátel, než v přírodě. Holubi jsou v tom prý jedni z průkopníků.
Na druhou stranu se prý určitě vyplatí populaci městských holubů regulovat.
"Je to jediný způsob, jak ji udržovat na určité úrovni. Pokud by se to nedělalo, bylo by ve městech holubů daleko víc. Možná by se měl najít nějaký humánnější způsob likvidace," řekl Lemberk.
Foto popis| CO S HOLUBY? Chrudim bojuje s přemnoženými holuby. Do války nasadila dravce i pušky.
Foto autor| Foto 7/ Tomáš Kubelka
Regionální mutace| Sedmička - Pardubice
Sedmička | 11.3.2010 | rubrika: Zpravodajství | strana: 4 | autor: /vid/