Chrudim - Pondělí 23. listopadu 1987 - 11.15 hodin. Chrudim se právě připojuje k horkovodnímu přivaděči, který město zásobuje teplem z elektrárny v Opatovicích nad Labem.
V osm kilometrů dlouhém potrubí mezi Černou za Bory a Chrudimí začíná proudit na pět tisíc tun vody o teplotě 150 stupňů. Její rychlost odpovídá přibližně rychlosti chodce. Od té doby právě včera uplynulo přesně dvacet let.
„Pro Chrudim to byla velká událost. Na horkovod jsou dnes napojeny tři čtvrtiny domácností. Město je ekologicky čisté. Kdyby tady nejezdily kamiony, tak jsou to lázně,“ říká bývalý pracovník Transporty Jaroslav Novotný, který měl spuštění horkovodu tehdy na starost.
Ve východních Čechách tak vznikla soustava, která zásobuje 55 tisíc domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi, ale i v Lázních Bohdaneč, Čeperce či v Rybitví. Teplá voda z elektrárny je relativně levná a její dodávky jsou spolehlivé. Pokud ovšem třeba nespadne střecha elektrárny, jak se to stalo před pěti lety.
Podobné a dokonce i delší horkovody jsou i v jiných částech země. Vytápí se tak i v západní Evropě. „Takto se například zásobují celé Helsinky,“ řekl před časem mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufman.
Ovšem horkovod nepřináší jen výhody, například právě Chrudim hyzdí. Architekti navrhli, aby se na sídlišti U Stadionu zakopaly trubky pod zem. Ovšem peníze na to podle místostarosty Romana Málka budou za pět až patnáct let. „Myslím si, že si všichni už zvykli. Navíc barva potrubí je přírodní, hnědá, takže to nikomu nevadí,“ dodává Málek.

Mladá fronta DNES | 24.11.2007 | rubrika: Kraj Pardubický | strana: 1 | autor: (mij)