Tabulka s názvem firmy Chrudimská nemocnice za pár měsíců zmizí.

Zařízení se stane stejně jako další čtyři nemocnice součástí jedné velké společnosti. Rozhodli o tom včera zastupitelé kraje.

PARDUBICE Vedení Pardubického kraje se podařilo zastupitele přesvědčit, aby schválili spojení pěti nemocnic do jediné firmy od poloviny příštího roku. V budoucnu by to mělo podle nich snížit ztráty nemocnic, které se nyní pohybují kolem sto padesáti milionů korun ročně. Kraj tyto peníze musí dávat nemocnicím místo toho, aby vylepšoval silnice či školy.

 

Krajští radní schválení fúze prosadili jasně, hlasovalo pro ni 32 z 42 přítomných zastupitelů.

„Jsem bytostně přesvědčen, že děláme správný krok. Netočíme se k nemocnicím zády,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek, který je odpovědný za zdravotnictví.

Ovšem hlasování předcházela debata, při níž si opoziční zastupitele stěžovali, že fúze není dobře připravená. Podklady jsou nedostatečné a oni se z nich nedozvěděli, na čem nemocnice ušetří. Budou propouštět? A pokud ano, tak kde?

Analýza? Spíš práce nějakého vysokoškoláka

„Je to, jako když vysokoškolák dělá diplomovou práci. Je to zajímavé, celkem dobře se to čte, ale je to velmi nedostačující,“ uvedl zastupitel ODS Jiří Lejhanec.

Zastupitel Jaroslav Zedník z opoziční TOP 09 fúzi nepovažuje za připravenou, Josef Janeček (ODS) ji odmítal s tím, že restrukturalizaci lze provést i bez ní. Výhrady vyjádřili již dříve také ekonomičtí náměstci nemocnic nebo pardubická primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

Václav Snopek z KSČM řekl, proč podle něj není příprava fúze udělaná lépe. „Stávající management toho není schopen,“ uvedl s tím, že fúzi přesto podpoří. „Podkladů není moc. Ale neudělat nic by znamenalo průšvih,“ uvedl.

Jak je analýza kvalitní nebylo možné posoudit. Kraj ji dal jenom politikům.

„Ani na místě mi nikdo nedal nahlédnout do podkladů. Byl to pro mě šok. V Chrudimi má každý občan právo nahlížet do materiálů, na kraji ne,“ uvedl chrudimský zastupitel Roman Málek.

V budoucnu by měla restrukturalizace zdravotní péče včetně koncentrace oborů do některých nemocnic, společné nákupy léků a zdravotnického materiálu, centralizace řízení, spojený informační systém a sdílené služby přinést značné úspory.

Místopředseda představenstva nemocnic Petr Rudzan je za čtyři roky vyčíslil na 380 milionů korun. Vlastní změny ve zdravotní péči by měly začít až příští rok.

Co se změní, není jasné. Zaměstnanci nemocnic se bojí, že fúze povede k zavírání některých oddělení a propouštění. Právě této debatě se však vedení kraje i představenstvo nemocnic chtělo vyhnout. Prosazení fúze by pak bylo mnohem složitější.

„Pokud dojde k fúzi, tak se dočkáme i propouštění a zavírání oddělení, musí to tak být,“ uvedl zastupitel ODS Petr Tupec. A pro fúzi nezvedl ruku, vadilo mu, že to kraj takto jasně nepřiznal.

 

Foto popis| Začíná operace Krajští zastupitelé rozhodli o spojení pěti nemocnic do jediné firmy.

Foto autor| Foto: Archiv MAFRA

O autorovi| David Půlpán, s využitím agentury ČTK

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

 

Mladá fronta DNES | 28.2.2014 | Rubrika: Kraj Pardubický | Strana: 2 | autor: David Půlpán |