Když staví města, politiky v Pardubicích i v celém kraji zajímá hlavně cena a termíny. Ale architektura? Stereotyp nyní rozbíjejí podařené stavby tří měst. Chrudim, Litomyšl i Česká Třebová postoupily do druhého kola prestižní soutěže Stavba roku. Mění se přístup politiků k architektuře? Zdá se, že ano, i když pomalu.
PARDUBICE Pokud jde o moderní architekturu, v Pardubickém kraji byla odjakživa lídrem desetitisícová Litomyšl, která už léta spolupracuje s renomovanými architekty z Brna či Prahy.
Teď se k ní přidaly i Chrudim s Muzeem barokních soch a Česká Třebová s dopravním terminálem. Společně s novým litomyšlským bazénem se tyto stavby dostaly do druhého kola soutěže Stavba roku 2011. Ze 44 přihlášených staveb postoupilo 25.
„Máme z toho radost, myslím, že se Muzeum barokních soch povedlo. Když tu v neděli byl arcibiskup, byl nadšen, jak se někdejší sklad proměnil v krásný prostor,“ uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček. Hodnotící komise nyní nominuje 15 finalistů, z nichž bude vybráno pět nejlepších staveb. „Litomyšlský bazén je ve hře o nominace i titul," uvedla Kateřina Brázdová, vedoucí marketingu firmy PKS INPOS, která bazén postavila.
Města začínají myslet na architekturu
V kraji, kde městské stavby spíše nudily, patrně nejde o náhodu. Myslí si to alespoň pardubický architekt a člen představenstva České komory architektů Milan Košař. „Přístup ke stavbám se ve městech mění. Jsem rád, že začínají dbát na architekturu. Je to rozumné, protože to, co je architektonicky zdařilé, je i funkční. Chtěli bychom, aby města organizovala architektonické soutěže, vyplatilo by se jim to,“ uvedl.
Ne všude ale rostly stavby bezbolestně. Třebaže se Chrudim nyní bude chlubit novým muzeem barokních soch, které vzniklo za sto milionů ze zanedbaného kostela, dokončení díla provázely spory. Vedení města si vybralo renomovaného architekta Romana Brychtu, po volbách ale novým radním připadal už příliš drahý a z plánů například vyškrtli originální poutač. A nejen to. „Židličky byly drahé a nepraktické. Logo jsme si sehnali jiné,“ řekl před časem místostarosta Chrudimi Roman Málek. „Podle této logiky se lze zeptat: Potřebujeme nového architekta města? Nikoli, máme přece místostarostu Málka,“ napsal na svém webu bývalý starosta Chrudimi Jan Čechlovský.
Kromě toho, že politicimají někdy málo pochopení pro nápady architektů, nebudou mít v příštích letech na nové projekty peníze. Všechny tři povedené stavby v kraji mají jedno společné. Bez povoleného dopingu v podobě evropských dotací by nevznikly. Ani elegantní krytý bazén v Litomyšli, ani muzeum v Chrudimi. A už vůbec ne dopravní terminál v České Třebové, který dostal z Unie 146 milionů korun.
***
FAKTA Stavba roku Soutěž Stavba roku vznikla v roce 1992. Zúčastnit se mohou stavby dokončené v období mezi 1. červnem předchozího a 31. květnem aktuálního roku. Ze 44 přihlášených projektů do soutěže Stavba roku 2011 postoupilo do druhého kola 25. Hodnotící komise je navštíví a nominuje 8. září 15 finalistů, z nichž bude vybráno 5 nejlepších staveb.
Foto popis| Krytý bazén v Litomyšli Architekt Antonín Novák nechal litomyšlský krytý bazén s tobogánem zapustit do terénu. Výsledek je skvělý.
Foto popis| Dopravní terminál V České Třebové navrhl architekt Martin Hájek nový dopravní terminál s podzemním parkováním, který zcela změnil náměstí. Město na něj instalovalo sochu Jana Pernera.
Foto popis| Muzeum Chrudim podle návrhu architekta Romana Brychty proměnila opuštěný kostel v Muzeum barokních soch.
Foto popis| Ojedinělý úspěch V roce 2009 se Svitavy dostaly do finále soutěže Stavba roku s proměnou bývalé továrny na kulturní centrum Fabrika. Titul městu utekl, ale odborníci Fabrice přiřkli Cenu předsedy Senátu.
Foto autor| 5x FOTO MF Dnes
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
Mladá fronta DNES | 11.8.2011 | rubrika: Kraj Pardubický | strana: 2 | autor: David Půlpán