Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) a společnost Nokia ve spolupráci s regionálním partnerem Občanským sdružením Altus zveřejnily  1. června výsledky osmého ročníku dobrovolnického programu Make a Connection – Připoj se. Ten si klade za cíl podpořit neformální skupiny mladých lidí a podnítit je k realizaci veřejně prospěšných projektů.

„Do programu se v kraji Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém se přihlásilo celkem 22 projektů s celkovými požadavky 588.270 Kč. Na ně bylo vyčleněno 385.965 Kč,“ přibližuje manažerka programu Make a Connection Kateřina Červená z NROS.

 


Zajímavostí je skutečnost, že 13 z 16 podpořených projektů je z Pardubického kraje.


„Dobrovolníci u nás v kraji jsou velmi aktivní a jejich projekty byly velmi dobře zpracované. To má za následek i fakt, že do kraje míří 297.815 Kč,“ prozrazuje člen regionální hodnotící komise a konzultant Občanského sdružení Altus Roman Málek. 

„Projekty jsou nejrůznějšího charakteru – od koncertů, přes letní tábor, deskovou hernu, ale také třeba stavbu lodi monoxyl, která by měla mít velikost 10,5 m, šířka 1,05 m, výška 0,6 metrů,“ uzavírá Málek.

Jednotlivé dobrovolnické týmy budou realizovat svoje aktivity od července do prosince 2009 a budou otevřeny veřejnosti. Kromě toho zástupci týmů projdou i teambuildingovými víkendy, kde se poznají s dalšími dobrovolníky. Zde se také dozvědí, jak vést tým lidí, jak komunikovat s médii či řídit projekt.

 

 


Autorské anotace (přímo od tvůrců projektů)


Dlouhá cesta k monoxylu (Chrudimsko, podpora 25.000 Kč)

Projekt „Dlouhá cesta k monoxylu“ navazuje na projekt „Řemesla pravěkých Keltů“. Nyní se zaměříme pouze na jediné řemeslo/cíl – stavbu lodi. Podkladem pro stavbu je nález z pískovny u Mohelnice. Tento typ lodi se nazývá monoxyl. Délka nalezeného plavidla je 10,5 m, šířka 1,05 m, výška 0,6 m a celá loď váží okolo 2 tun.Realizace proběhne během jednoho prázdninového týdne, kdy loď vytvoříme i vyzkoušíme. Její autentičnost bude záležet na tom, jaké rozměry materiálu se nám podaří sehnat. Jelikož se  jedná o experiment - budeme používat pouze nástroje, které měli Keltové. Přesto doufáme, že se nám podaří dokázat proveditelnost takového podniku.


O víkendu spolu (Proseč, podpora 20.000 Kč)

Popis obsahu: Jde o víkendová setkání. Různými prvky, ať už zábavou, hrami, scénkami, diskuzemi, přednáškami atd. chceme rozvíjet osobnostní růst mladých lidí. Dále se budeme snažit vytvářet kvalitní mezilidské vztahy.Cíle: Nabídnout mládým lidem smysluplné trávení volného času. Komu je určen: Mládeži a dětem mikroregionu Proseč a okolíPřínos pro okolí: Svým jednáním chceme zlepšit kvalitu lidského života v době jeho utváření.Doba trvání:  07-10/2009Místo realizace: Proseč – fara, farní zahrada, orlovna.Real. tým: parta mladých lidí, kteří mají zkušenosti s vedením společenství, ale chybí jim prostředky.


Keltský podzim (Chrudim, podpora 25.000 Kč)

Cílem projektu „Keltský podzim pro školy“ je realizace několika vzdělávacích akcí – keltských svátků pro žáky základních škol (1. – 9. třída). Tyto akce budou mít podobu zábavně-vzdělávacího programu, kde se budou moci účastnici seznámit s touto historickou epochou, získat nové vědomosti a sami si vyzkoušet a poznat keltská řemesla.
Celý program bude probíhat zážitkovou netradiční formou s důrazem na aktivní poznávání a učení se, což přispěje nejen k prohloubení vědomostí žáků, ale také k podpoře zájmu o historii. Současně zde budou mít děti možnost si formou zajímavých (i zábavných) úkolů zasoutěžit a seznámit se se svými vrstevníky z jiných škol.


Pohádkový pochod (Veská, podpora 13.315 Kč)

Pohádkový pochod je akce určená dětem z Dětského centra Veská a dětem a rodinám z řad veřejnosti. Trasa bude dlouhá 2,5 km. Děti budou během pochodu plnit různé úkoly (13 stanovišť) s pohádkovou tématikou a setkají se s pohádkovými bytostmi. Cílem je příjemně strávený den, navázání nových přátelství, odstranění stigmat o dětech bez rodičů a dětech postižených. Pohádkový pochod bude, v případě úspěšnosti, každoročně opakován. Realizační tým tvoří studenti různých středních škol z Pardubic a okolí.


Klub Exit (Ústí nad Orlicí, Mladkov, podpora 30.000 Kč)

Klub EXIT je dobrovolnický mládežnický klub, který nabízí svou pomoc dalším neziskovým subjektům, zejména Rodinnému centru v Ústí n.O. a dětským klubům v Hylvátech a Mladkově. Fungujeme po celý školní rok (tento projekt se týká července  2009 až prosince 2009 včetně), o prázdninách pořádáme dětský tábor. Scházíme se jednou týdně ke klubovým schůzkám, je nás 4 až 6, bavíme se, plánujeme aktivity, využíváme neformálních metod učení. Děláme malé akce pro pár účastníků (fotoseminář) až po velké akce zasahující celé město a okolí (Lampiónový průvod s ohňostrojem - 150 dětí).

 

Taneční zábava dnes jako kdysi „Taneční domy v Pardubicích“ (Pardubice, podpora 20.000 Kč)

Taneční dům je druhem společenské akce s živým hudebním doprovodem, jejímž cílem je zpřístupnit lidové zvyky, písně, tance a zábavu široké veřejnosti. Záměrem projektu je, aby se lidová kultura a tanec udržely v povědomí české veřejnosti. Samotný projekt se bude skládat ze tří „Tanečních domů“, které proběhnou v pardubickém Kulturním domě Dubina. Dva taneční domy jsou určeny pro studenty pardubického gymnázia, jeden pro širokou veřejnost. V této aktivitě chceme pokračovat i po skončení grantu a vytvořit tak jakousi tradici. Realizačním týmem jsou členové folklórního souboru Lipka, kteří se lidovému tanci věnují již od dětství a mají zájem vrátit tanec do jeho přirozeného prostředí – tedy lidu.

 

Metalurgie v průběhu věků (Chrudim a Pardubice, podpora 30.000 Kč)

Cílem projektu „Metalurgie v průběhu věků“ je seznámit se se získáváním a zpracováváním kovů v průběhu dějin (zaměříme se na pravěk, starověk a raný středověk) a ukázat všem zájemcům (s důrazem na děti a mládež), jak se zpracovávaly kovy dříve a nabídnout jim možnost si jednotlivé postupy vyzkoušet.  Projekt bude probíhat v podobě tematických přednášek (teoretické seznámení se s tématem) a víkendových workshopů (metalurgie v praxi). Hlavním přínosem projektu je podpora  zájmu o naši historii zážitkovým způsobem, vlastním přispěním a prožitím a také rozvoj manuálních dovedností.


Adrenalin weekend  (Budislav u Litomyšle, Proseč, Litomyšl, podpora 16.500 Kč)

Adrenalin weekend probíhá od pátku do neděle. Účastníci jsou rozděleni do dvou mezi sebou soupeřících týmů. V týmu naleznou nové přátele, musí se s nimi naučit spolupracovat, spolehnout se na ně v jakékoliv situaci. Celá tato akce je koncipovaná na příběhu, jednotlivé úkoly vtahují účastníky více a více do děje. Řada úkolů rozvijí intelekt, jiné sílu, spolupráci, lanové aktivity odvahu a důvěru. Všechny tyto úkoly se odehrávají v krajině okolo Budislavi. Cíl projektu je smysluplně zabavit mladé lidi, rozvíjet jejich osobnost, pozvednout sebevědomí, rozvíjet spolupráci a komunikaci mezi nimi.


Herna deskových a karetních her – Griffin (Choceň, podpora 20.000 Kč)

Dobrovolníci z Chocně  se snaží vytvořit základnu pro děti – mládež (hráče deskových her). Pojetí hraní deskových her, jako vhodná alternativa trávení volného času, za účelem vytvoření  sociálních vazeb mládeže. Součástí herny bude i malá čajovna


Outdoorové aktivity pro děti (Jablonné nad Orlicí a okolní obce (podpora 18.000 Kč)

Během roku se budou uskutečňovat různé aktivity od tematických a herních víkendů po letní tábory. Pomocí těchto akcí chceme smysluplně naplnit volný čas dětí a podpořit vztahy mezi rodinami. Projekt bude probíhat druhou polovinu r. 2009 s pokračováním v následujících letech. Všechny aktivity budou probíhat v přírodě. Akce zajišťuje neformální skupina mladých.


Za prastarými řemesly II – Pěstování, sklizeň a využití obilí v minulosti (Sebranice, podpora 25.000 Kč)

Projekt Za prastarými řemesly II seznamuje širokou veřejnost s pěstováním, sklizní a ručním zpracováním obilí v dobách minulých. Proběhne v Sebranicích u Litomyšle během léta a podzimu 2009. Návštěvníci si v průběhu na vlastní kůži vyzkouší sečení obilí kosou, vázání snopů, mlácení obilí cepem a výrobu došků. Hlavním cílem je seznámit návštěvníka formou přednášek a názorných ukázek s celistvým postupem zpracování zrna od jeho zasetí po vytažení chleba z pece. Akce jsou realizovány týmem studentů vysokých a středních škol.

 

Život ve psí (Chrudim, Pardubice, podpora 25.000 Kč)

Jsme tým mladých lidí – pejskařů, kteří svého prvního psa dostali jako děti. Zjistili jsme, že pes není jen očůrávač rohů a žrout lidí.Zjistili jsme, že s ním je vlastně zábava, ale kdy? Až když víme, jak správně se k němu chovat a jak správně o něj pečovat. Ani jsme netušili, že tím, že nám rodiče pořídili pejska ve věku puberty, nás vlastně ochránili před moderními nemocemi světa. My jsme neseděli celý den u počítačů a neopíjeli se do němoty a naší drogou se stal náš pes a život s ním Víkendy jsme trávili s přáteli pejskaři a když se na nás štěstí usmálo občas jsme domů přivezli i nějakou výhru. Dětství u většiny z nás už skončilo i puberta přešla, ale našimi věrnými kamarády zústávají psi. Umíme s nimi mluvit a rozumíme jim. Víme, co potřebují, aby byly šťastní a život s nimi baví i nás – je totiž barevnější a veselejší, protože vždy máme parťáka na procházky a kamaráda, který usuší naše slzy. To, že je pes velká zodpovědnost se stalo samozřejmostí, protože tolik pozitiv, které plynou z tohoto vztahu, veškeré povinnosti mění v přijemné. Naše zkušenosti se správným zacházením a chovaní se ke psu teď předáváme další generaci dětí a naší generaci mladých lidí. Čím víc nás totiž bude, tím míň sežraných dětí uvidíme v televizi. A stačí tak málo: pochopit, že povinnost a zodpovědnost nerovná se nuda a škola. Naším působištěm zůstávají Pardubice a okolí.

Patří k nám (Chrudim, Malejovice, podpora 30.000 Kč)

„Hospic není místo pro umírání, ale dům na cestě“. Obsahem i cílem našeho projektu  je setkávání zdravých a nemocných či postižených lidí. Chceme přinášet radost a hezké chvíle do života lidí s těžkým osudem. Náš tým je hrdý na přátelství s lidmi, kteří svůj život zasvětili nevyléčitelně nemocným dětem a jejich rodinám. Chceme patřit k nim, přátelství udržet a rozvíjet.