lezpiratu.jpgChrudim – Piráti se na svém facebooku pochlubili, jak se jim rekordně podařilo navýšit investiční část rozpočtu města Chrudim na rok 2020 o 44% na bezmála 156 milionů. Skutečnost je úplně jiná.

„Podle chrudimských Pirátů mají být zásadními investicemi stavba terminálu, rekonstrukce MŠ U Stadionu a sjezd ke sportovištím. To jsou ale stavby, které jsme připravili již za našeho vedení včetně financování,“ okomentoval bývalý starosta a místostarosta Jan Čechlovský (ODS).
Velké investiční akce mají být financovány s podporou dotačních titulů, které byly rovněž vyjednány dříve, s podporou úvěru, o kterém některé z koaličních stran nechtěly za žádnou cenu ani slyšet.

Všechny chodníky jsou v pořádku
„Rozpočet počítá také s částkou přes dvacet milionů korun, která byla určena na investice v letošním roce a kterou současné vedení prostě neumělo proinvestovat. Některé strany avizovaly, jak provedou audit všech chodníků a cest. Zřejmě je vše v naprostém pořádku a není potřeba investovat, protože město vrací téměř milion korun z výsprav, údržby a rekonstrukcí místních komunikací nebo chodníků,“ podotkl bývalý starosta Petr Řezníček (SNK-ED).

V investičním rozpočtu na příští rok chybí třeba zahájení rekonstrukce ulice K Presům (1,3 mil.), kterou vedení zrušilo již letos, nebo oprava zdi na Širokých schodech (2,5 mil.)

Na pondělní jednání zastupitelstva města míří kromě návrhu rozpočtu ještě další důležité finanční nebo strategické dokumenty, které by měly mít na rozpočet návaznost, ale prostě nemají. Střednědobý výhled města Chrudim na 2019 - 2023 nebo

Akční plán rozvoje města na rok 2020 obsahují jednotlivě řadu schválených a potřebných investičních akcí, ale v rozpočtu se potom neobjevují.
„Střednědobý výhled města byl přitom předkládán na jednání zastupitelstva již v červnu, ale koalice ho sama stáhla s tím, že bude dopracován do přijatelné podoby. Nebyl. Nejen z důvodů výše uvedených nemůžeme většinu zmíněných dokumentů v předkládané podobě na jednání zastupitelstva města podpořit a také nepodpoříme,“ podotkl bývalý místostarosta Roman Málek (Koalice pro Chrudim).

Petr Řezníček, zástupce SNK ED Chrudim
Jan Čechlovský, zástupce ODS Chrudim
Roman Málek, zástupce Koalice pro Chrudim

 

(3.12.2019)