Tyršův dům sloužící desítky let jako součást sportovní haly v Chrudimi čeká patrně demolice. Nové vedení města dospělo k názoru, že dům z roku 1898, který obludně upravil komunistický režim, nemá smysl opravovat.

CHRUDIM Už jen ze starých fotek lze tušit, jak vypadaly fresky Františka Urbana na domě okresního zastupitelstva, který Chrudim otevřela v roce 1898. Původní fasádu zakryl břízolit, ozdobné prvky byly strhány, podobně dopadla i sousední sokolovna. Vedení Chrudimi chystá opravu celého komplexu sportovní haly, ovšem vyjma Tyršova domu. Ten podle starosty Chrudimi Františka Pilného (ANO) může být v budoucnu zbořen. „Z historického domu nic nezůstalo - jen ošklivá hliníková střecha a hnusná břízolitová fasáda. Jediné, co má trochu smysl, je pískovcový sokl, který se zase rozpadá,“ řekl.
Město mluví o kompletní rekonstrukci ostatních částí dnešní sportovní haly za až 80 milionů korun. Mimo jiné nad stávající tělocvičnou by měly vzniknout dvě tělocvičny menší, které by nahradily prostory Tyršova domu. Jeho rekonstrukce by podle Pilného stála velké peníze a zároveň by nepřinesla uspokojivý výsledek. „Dům vypadá velký, ale vinou špatného členění není moc využitý. Architekt nám navrhoval vybourat stropy, které jsou příliš vysoké. Když však chcete snížit stropy, musíte vybourat i schodiště, pak zbude jen obvodová zeď, která je ale vlhká, musíte ji podříznout,“ řekl Pilný. Město proto nechá Tyršův dům opravit jen tak, aby do něj nezatékalo, a bude připravovat kompletní rekonstrukci ostatních budov. „Kdyby došlo k nějaké velké závadě, tak se dá uvažovat o demolici,“ řekl s tím, že uvolněný prostor by bylo možné využít pro parkování.
Sokolům, kteří celý komplex městu před deseti lety předali, plány nevadí. „Majitelem nemovitosti je město, nás zajímá především to, abychom měli kde sportovat. Pokud místo Tyršova domu vybuduje Chrudim nové sportoviště, které tyto prostory v rámci sportovní haly nahradí, nebudeme určitě proti,“ uvedl starosta TJ Sokol Chrudim Jan Resler. Tyršův dům dnes poskytuje zázemí dvěma sportům. „Budova slouží pro stolní tenis, sportovní gymnastiku a máme v ní i síň tradic. Přestože není v nejlepším stavu, dokázali jsme minulý rok ve sportovní gymnastice na mistrovství republiky získat první místo,“ řekl Resler.
Plánu vedení města určitě nebude tleskat opozice. Ta ještě v dobách, kdy řídila Chrudim, plánovala postavit novou sportovní halu a teprve pak opravit halu starou. „Rozumnější je vybudovat sportovní halu novou, než opravit starou, kde stejně není parkování. Tahle koalice stejně nic nedotáhne, jen utratí strašné peníze za projektování,“ řekl zastupitel Roman Málek (KDU-ČSL).
Starosta Pilný namítá, že než by Chrudim vybudovala novou halu, stará by sportovcům doslova spadla na hlavu.

Fakta Tyršův dům a sportovní hala v Chrudimi Tyršův dům v Chrudimi z roku 1898 původně sloužil jako sídlo okresního zastupitelstva, za první republiky jako okresní centrálka práce, později jej získali sokolové. Za komunismu sportovce nahradily kanceláře, v letech 1972 až 1975 tehdejší režim spojil krásnou budovu sokolovny z roku 1892 a Tyršův dům do jednoho sportovního komplexu s novou moderní halou. To vše zalité břízolitovou polevou. Po revoluci sokolové získali celý komplex zpět. Sportovní halu na Tyršově náměstí v Chrudimi převzalo město v hodně zanedbaném stavu v roce 2010. Od té doby tamní politici uvažují o tom, jak komplex opravit.
Region vydání: Mladá fronta DNES - pardubický kraj
Foto autor: Foto: Radek Kalhous, MAFRA, archiv
Foto popis: Tehdy a dnes
Foto popis: Tyršův dům v Chrudimi, někdejší honosné sídlo okresního zastupitelstva z roku 1898, komunistický režim neuvěřitelně zprznil.

TISK , Datum: 26.06.2020 , Zdroj: Mladá fronta DNES , Strana: 13 , Autor: David Půlpán , Vytištěno: 125 467 , Prodáno: 102 677 , Rubrika: Kraj Pardubický , Země: Česko