CHRUDIM První ostré jednání zastupitelů v Chrudimi přineslo nejen schválení rozpočtu na rok 2019, ale možná i odpověď na otázku, zda Babišovo hnutí ovládající s Piráty a Chrudimáky radnici bude vůči opozici podobně arogantní jako před čtyřmi lety v Pardubicích.


Epizoda z pondělního zasedání naznačuje, že asi ne. Zastupitel ANO Jiří Lesák totiž vyzval opozici, aby při jednání o rozpočtu nezdržovala. A kritiku pak schytal ze všech stran. „Mám jednu krátkou technickou poznámku. Vzhledem k tomu, že jsou tu naši voliči i zaměstnanci, jestli by pan Řezníček a zejména pan Málek nemohli mluvit k věci a stručně, protože to prostě unavuje,“ uvedl Lesák. To opozici nadzvedlo. „To není tak, že někdo práskne bičem a všichni se postaví do pozoru a na povel budeme tancovat,“ uvedl bývalý starosta Petr Řezníček (SNK-ED). „Upozorňuju, že projednáváme rozpočet na rok 2019 a to je zásadní věc. Máme právo debatovat,“ uvedl Jan Čechlovský (ODS).
Starosta František Pilný (ANO) jim dal za pravdu a zastupitel David Kasal za ANO vystoupil s omluvou. „Nemyslím si, že vyjádření mého kolegy bylo úplně nejšťastnější. Je to nováček a v zastupitelstvu je úplně poprvé,“ uvedl Kasal.
Nové vedení města podle očekávání prosadilo, že nový sjezd na městská sportoviště se příští rok budovat nebude a ušetřených 11 milionů se přesune na chystanou stavbu kanalizace v Medlešicích. V Chrudimi vznikne nový skatepark za 5,5 milionu, obnoví se park Střelnice (8,7 milionu) a opraví chodník ve Václavské ulici (7,3 milionu).

Futsal dostane půl milionu, fotbalisté nic

Kontroverzním bodem rozpočtu se stala chystaná podpora sportovních klubů. Odcházející radní navrhli, aby fotbalový MFK Chrudim a futsalový Era-Pack Chrudim obdržely přímo z rozpočtu po dvou milionech. Proč, to není zřejmé, takové štědré dotace tu nebyly zvykem.
Nové vedení města se zase z nejasných důvodů rozhodlo škrtnout jen dotaci fotbalistům, futsalisté dostanou půl milionu. Starosta František Pilný to hájí tím, že futsalisté Chrudim dobře reprezentují a fotbalisty město podporuje už tím, že platí náklady na službu strážníků během utkáních. Toto řešení se nelíbilo opozici, ale ani Svobodným, kteří jsou v radniční koalici. „Je to důsledek kompromisního jednání v rámci koalice. Osobně jsem byl proti jakékoliv podpoře profesionálnímu klubu,“ uvedl místostarosta Petr Lichtenberg (Svobodní). Jisté je, že ANO má k futsalistům blíže než k fotbalistům. Výčet akcí a různé podpory, které se dostalo Era-Packu od zastupitele a poslance ANO Davida Kasala, by byl dlouhý. Naposledy jim letos v říjnu předal novou sadu dresů.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
Mladá fronta DNES | 12.12.2018 | Rubrika: Kraj Pardubický | Strana: 13 | autor: — David Půlpán | Téma: Městský úřad Chrudim