Opozice kritizuje drahé restaurování soch, místostarosta vidí rezervy v marketingu.
Chrudim – Městští zastupitelé ze Strany svobodných občanů se nedávno opět pustili do kritiky chrudimského Muzea barokních soch.
„Emoce stranou a pojďme si to spočítat. Náklady na rekonstrukci a vytvoření instituce byly 91 milionů korun z peněz nás všech plus každoročně se do muzea sypou další peníze. Výsledek? Devatenáct návštěvníků denně. Opravdu je možné tento projekt považovat za úspěšný?,“ klade si otázku Petr Lichtenberg (Svobodní). Zároveň připomíná, že desítky tisíc až statisíce korun z městské pokladny pravidelně míří do restaurování zapůjčených muzejních exponátů, jež se po uplynutí výstavní doby vracejí jejich majitelům. V poslední době jde například o 880 tisíc korun, jež mají být vloženy do restaurování oltáře svatého Vojtěcha zapůjčeného z farního kostela v Běstvině. „A na opravu a záchranu 150 let staré slecesní opony, která léta ležela zahrabána v místním depozitáři se dělá sbírka. Jsou věci v tomto městě, které mi hlava nebere,“ povzdechl si opoziční zastupitel. Pardubický historik Jan Tetřev k tomu pak v komentáři na sociální síti dodal: „Typická ukázka eurofondů v praxi. Opraví se barák, udělá se expozice a pak se ukáže, že to všechno bude stát každoročně další prachy, s nimiž se jaksi zapomnělo počítat. Restaurování památek mne těší, ale nějak nechápu, proč by Chrudim měla restaurovat oltář z Běstviny. Asi je bohatá a není tam už prachy do čeho vrazit,“ napsal.
Samotnou opravu dříve zchátralého kostela přitom ani Svobodnínerozporují. „Že se kostel Sv. Josefa opravil je jenom dobře, ale vše ostatní je špatně,“ pokračuje Petr Lichtenberg.
Chrudim – „Chybnou koncepcí Muzea barokních soch počínaje (mohlo se ušetřit cca 60 – 70 milionů Kč) a restaurováním oltáře z Běstviny konče (zatím to ale zdaleka není konec). Ale takto to je postavené. Například v loňském roce se také tímto způsobem zapůjčily na nějakých vesnicích dvě sochy. Za 400 tisíc korun se z peněz chrudimských občanů obě zrekonstruovaly, na nějaký čas se v muzeu vystaví a po čase se vrátí zpět do oněch vesnic. A provoz muzea se každý rok dotuje ve výši cca 1,5 – 2 milionu Kč. Akdeže jsou ty slibované davy barokních soch chtivých Japonců...,“ dodal zastupitel jízlivě.
Historik Jan Tetřev na to reaguje: „Ty davy jsou vždy přítomny v koncepcích a projektech. Potom se po nich jaksi slehne zem. Zvláště po těch Japoncích. Problém je v tom, že autorům oněch koncepcí a výhledů v tom potom někdo pořádně nevymáchá ústa. Ti pak přecházejí do dalšího podobného potřebného projektu. Mnetěší každá zachráněná památka, ale tohle jsem od samého začátku viděl jako velkou bublinu a černou díru na peníze. Tohle téma prostě davy nepotáhne, i kdyby se autoři zbláznili,“ míní Jan Tetřev.
Jde hlavně o příběh
Diskuze na internetu zaujala i Romana Málka, jednoho ze čtyř místostarostů města. Ten se nejprve opřel do opozičního kritika: „Je to politický marketing. Lídr Svobodných Petr Lichtenberg byl kandidát těch, co chtěli Muzeum barokních soch. Ateď dělá, jak jiní..., ale když seděl v Radě města, tak nijak významně nešel proti,“ tvrdí Roman Málek. Místostarosta uznává, že muzeum si na sebe nevydělá, ale úvahám o ukončení provozu po předepsané lhůtě udržitelnosti projektu nefandí. „Takto bychom zrušili v Chrudimi divadlo, muzeum, bazén, veškeré sportovní areály, nemluvě o hřištích nebo třeba o zeleni. Nic z toho si na sebe nevydělá,“ konstatuje Roman Málek, podle něhož by nicméně šlo na provozu muzea ušetřit. Jenže město je prý možná až příliš velkorysé. „My si přece už dnes můžeme říci, zda opravíme třeba sochu andělíčka za čtyřicet tisíc korun, nebo zda se pustíme například do restaurování exponátu za pět milionů. Když se přitom s takovým andělíčkem bude snoubit například legenda o ženě, která nemohla mít dítě, ale poté si na sošku sáhla a narodila se jí dvojčata, zaujmetonávštěvníkyvíc,než informace o přesném datu vzniku sochy nebo o dlátech použitých při její tvorbě. Marketing je prostě důležitý a příběh je to, co lidi táhne,“ je přesvědčen místostarosta.
Foto popis| PROJEKT MUZEA v počátcích počítal i s provozem restaurace, která by mohla vytvářet finanční zisk. Dotační podmínky ale nakonec vznik restauračního provozu neumožnily.
Foto autor| Reprofoto: archiv Deníku
Region| Východní Čechy
Chrudimský deník | 8.3.2016 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | autor: MAREK NEČINA